Hrádek nad Nisou

Traduje se, aniž by pro to existoval písemný či archeologický důkaz, že již v 10. století vybudovali v údolí Lužické Nisy slovanští obyvatelé z kmene Milčanů nevelkou osadu s názvem Gród (hrad). Postupně však v oblasti převládlo obyvatelstvo německé národnosti, pozvané sem králem Přemyslem Otakarem II. Nejstarší písemná zmínka o Hrádku, zvaného...

Nikdo z nás nevěřil, že "Koník" dopadne tak skvěle, navíc dnes s Grösselovou kaplí. Vzniklo zde nádherné zákoutí hrádecké minulosti. Možná, že by mu víc slušela střecha z červených bobrovek či šindelů, které byly typické a zejména v Horní Lužici dotvářejí osobitou náladu vesnic, ale asi by to už ta konstrukce neunesla.. (kometnář Marek Řeháček)

V roce 1960 město Hrádek oslavovalo 700 let své existence. Zde jsou fotografie, na kterých je letní kino.

Areál dnes známý jako továrna Praga, dříve Spreewerk, A.G. Kosmanos a postavena jako Fabrik Franz Leiteberger

nejen vytvářel úžasné srovnávací fotografie, ale uměl i krásně poutavě psát o svých cestách po České republice a historii daných měst a městeček. Zde popisuje svou cestu v roce 2015 do Hrádku nad Nisou a Jablonného v Podještědí.

Led 08

Vulkan 

V Hrádku nad Nisou mají gumové ochranné pomůcky silnou tradici

Pro 17

Donín 

byl původně samostatnou obcí, po 2. světové válce se stal součástí města Hrádku nad Nisou. Obec se původně dělila na horní a dolní část. Byla prý založena německými osadníky z okolí Drážďan již ve 13. století. V roce 1779 navštívil obec císař Josef II., který hledal v okolí vhodné místo pro vojenská opevnění. Procházeli tudy vojáci generála...

Pro 16

Loučná

Loučná (dříve Gerštorf, německy Görsdorf) je část města Hrádek nad Nisou v okrese Liberec. Nachází se na jihozápadě Hrádku nad Nisou. Je zde evidováno 278 adres. Trvale zde žije 1016 obyvatel.

Christianenschacht, Důl Kristýna, jezero Kristýna

Pro 14

Uhelná

Uhelná (něm. Kohlige) je malá vesnice, část města Hrádek nad Nisou v okrese Liberec. Uhelná se nachází na kopci Vřesový vrch (Heidelberg, 341 m n. m.) přímo na hranicích s Polskem, asi 4 km na východ od Hrádku nad Nisou. Jihozápadně od obce je velký pískový lom. Je zde evidováno 22 adres. Trvale zde žije 33 obyvatel.

Pozvánka na zaječí hon roku 1950. Kostelu sv. Jakuba Většího, který zachytil fotograf společně s JZD zbývalo posledních 26 let. Honům se v padesátých letech obecně dařilo. (autor příspěvku Pavel Štok)

Německý název připomíná, že osada s pozemky bývala majetkem žitavského špitálu v dobách (do roku 1635), kdy Žitava patřila k Českému království. Z této obce pochází několik významných osobností: Franz Johann Bernert se stal biskupem v Drážďanech, Franz Schwarz byl významným sochařem a Wenzel Schwarz se po studiích v Drážďanech, v Praze a ve Vídni...

kliknutím na odkaz vstoupíte na oficiální stránky města