Rozhledny Jablonecka

Vrch Hvězda nesoucí krásnou rozhlednu Štěpanka leží ve Vilemovské hornatině strmě stoupající nad údolim řeky Jizery. Výškou 958 m n.m. se řadí k dalším třem kopcům = dominantám Přichovického hřebene, Na jihovýchodě je Bílá skála 964 m n. m., na východě Hromovka 916 m n.m na severovýchodě Kapradník 910 m n.m. Vrch Hvězda je zahrnut do KRNAPu = III....

Pro 14

Bramberk

Stavbu rozhledny na 787 m vysokém stejnojmenném postranním vrcholu kopce Krásný v maxovském hřebeni Jizerských hor iniciovala a zaplatila lučanská sekce Německého horského spolku DGJI. Původní rozhledna byla dřevěná a její stavba byla dokončená v roce 1889. Dřevěnou vyhlídkovou věž však provázela smůla. Při jejím plánovaném slavnostním otevření 28....

Říj 15

Kopanina

Kopanina (657 m n. m.) je jednou z prvních rozhleden, kterou vybudoval KČT.
Projekt na vystavění rozhledny vypracoval již v roc 1893 Ing. František Duba, člen Klubu českých turistů. Ještě na podzim téhož roku byl položen základní kámen rozhledny. 18 metrů vysoká věž byla vystavěna z pálených cihel, na konci zakončená ochozem. Práce byly úspěšně...

Říj 14

Petřín

Rozhledna Petřín v Jablonci nad Nisou je součástí restaurace, která byla postavena v roce 1906 na stejnojmnenném návrší. V roce 2000 byl celý objekt opraven a nově otevřen. Vyhlídková věž je vysoká 20 metrů a vede na ni 91 schodů. Je odtud nádherný výhled na Jablonec nad Nisou a na okolní Jizerské hory.
Rozhledna se nachází v...

Říj 14

Slovanka

Rozhledna Slovanka roku 1937 při oslavách 50.výročí jejího slavnostního otevření a v současnosti.

Říj 13

Nisanka

Po mnoha desetiletích vyrostla na Novoveském vrchu, v nadmořské výšce 676 m, další rozhledna na Jablonecku. Nová dominanta stojí na jinak nepříliš výrazném Novoveském hřbetu, který odděluje Lučany nad Nisou a Novou Ves od roku 2006.

Ocelodřevěná rozhledna byla postavena v roce 2020 na Světlém vrchu nad obcí Albrechtice v Jizerských horách. Postavena byla k 350. výročí založení obce. Rozhledna má na výšku 21 m a na vyhlídkovou plošinu vede kovové točité schodiště.

Nejen vlastním divadlem a muzeem se pyšní největší Čech všech dob, Jára Cimrman. Konečně se dočkal i patřičně vysokého majáku. Ten se tyčí na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš v Přichovicích. Vypadá jako "zapíchnutý" do pod ním stojícího muzea.

Historie vyhlídky a chaty na ČERNÉ STUDNICI.
...............................
Černá studnice (německy Schwarzbrunnberg) je se svými 872 m n. m. nejvyšším vrcholem Černostudničního hřebene Jizerských hor. Tato hora na rozvodí Baltského a Severního moře je dominantou krajiny kolem Jablonce nad Nisou, od kterého je vzdálena necelých 5 km...

Rozhledna na Zlaté stezce Českým rájem, na trase z Kozákova na Malou Skálu a na Frýdštejn, je otevřena od 11. listopadu 2023. Svým tvarem připomíná raketu.
Součástí areálu rozhledny je i altán s lavičkami. Rozhledna stála 17 milionů korun. Na výšku měří 25 metrů (vyhlídková plošina je o tři metry níže) a vede na ní 121 schodů.
Z...

další rozhledny na odkazu: