Světlá pod Ještědem

Hoření Paseky (německy Oberpassek) je vesnice, část obce Světlá pod Ještědem v okrese Liberec. Nachází se asi 2 km na severozápad od Světlé pod Ještědem. Je zde evidováno 53 adres. Trvale zde žije 53 obyvatel.

Pro 05

Hodky

Pohlednice odeslaná roku 1904 zobrazuje již zaniklou Pacltovu hospodu v Hodkách. Místem, kde kdysi stávala, vede dnes silnice do Liberce. Hodky jsou patrně nejmladší obcí českého Podještědí - malebného zemědělského kraje na jižních svazích Ještědského hřbetu. První zmínka o Hodkách je až z roku 1779. Lidé se zde živili podhorským zemědělstvím,...

Rozstání (německy Rostein) je vesnice, část obce Světlá pod Ještědem v okrese Liberec. Nachází se asi 1 km na západ od Světlé pod Ještědem. Je zde evidováno 166 adres. Trvale zde žije 331 obyvatel.

Dolení Paseky (německy Unterpassek) je vesnice, část obce Světlá pod Ještědem v okrese Liberec. Nachází se asi 2 km na západ od Světlé pod Ještědem. Je zde evidováno 71 adres. Trvale zde žije 106 obyvatel.

Světlá pod Ještědem (německy Swetla) je vesnice a spolu s dalšími 7 vesnicemi též obec na severu Česka, v okrese Liberec, v Libereckém kraji. Leží asi 7 km jihozápadně od Liberce, 2 km jižně od vrcholu Ještědu v Ještědsko-kozákovském hřbetu. Světlá je patrně nejznámější obcí Podještědí, je známá hlavně jako místo pobytu Karolíny Světlé. V této obci...