Hejnice a okolí

(německy Haindorf) jsou město na severu České republiky ve Frýdlantském výběžku Libereckého kraje. Od krajského i okresního města Liberce leží asi 16 kilometrů severovýchodním směrem. Žije v něm přibližně 2700 obyvatel.

V Klášterní ulici vysoká budova vpravo je kdysi nejznámější hejnický hotel, v roce 2010 zbořený hotel Perun. Postavil jej F. J. Scholz na místě staré hospody U Císaře rakouského a o Vánocích 1900 jej pod jménem Klášterní dvůr slavnostně otevřel. V nízké budově vedle něj bývala mlékárna, dnes je zde soukromé informační centrum. (1906)

nechal roku 1882 vybudovat pod svým hotelem U Slunce Ferdinand Maier. Nacházel se v místech, kde Stará Poutní cesta přichází do Hejnic. Hotel nad cestou již dávno zmizel ze světa, stejně jako rybníček, na pohlednici ostatně zveličený. Od roku 1978 je na jeho místě oplocená plochá Služeb města Hejnic.

Říj 30

Ferdinandov

Ferdinandov (německy Ferdinandstal) je ves v okrese Liberec ve stejnojmenném kraji na severu Čech. Ferdinandov je částí města Hejnice, od jehož středu je vzdálený asi 2 km. Ves leží na rozhraní Frýdlantské pahorkatiny a Jizerských hor, na cestě ke Štolpišským vodopádům zhruba v nadmořské výšce 410 m.

K vybudování Štolpišské silnice došlo v roce 1891. Od svého vzniku byla velmi oblíbená mezi turisty i fotografy. Velkou ránu zasadil silnici konec druhé světové války a odsun Němců, kdy zanikla řada spolků pečujících o silnici. V roce 1958 ji postihly povodně a od té doby přestala sloužit lesnímu hospodářství. Na přelomu 20. a 21. století se...

Bílý Potok (německy Weißbach) je obec na severu České republiky v Libereckém kraji, v okrese Liberec. Leží 12 km východně od Frýdlantu, v údolí řeky Smědá v Jizerských horách. Obcí vedle Smědé dále protékají Bílý potok, Černý potok a Hajní potok. Žije zde 704 obyvatel.

Říj 30

Smědava

Řeka Smědá odvádí vodu ze severních svahů celých Jizerských hor a z velké části Frýdlantského výběžku. Plocha jejího povodí je 238 km². Tři silné potoky, Bílá, Černá a Hnědá Smědá se slévají pod horskou samotou Smědavou a dají tak vznik jedné z nejkrásnějších českých řek s mimořádně prudkým spádem. Všechny tři Smědé pramení v rašeliništích -...

Nad Starou Poutní cestou jihozápadně od Hejnic vybudoval na jednom ze dvou vrcholů kopce zvaného na mapách Na Chatkách či Na Hrátkách místní "Spolek pro pozdvižení cizineckého ruchu" originální divadelní scénu pod širým nebem. Slavnostně ji otevřeli o slunné neděli 7.července 1914 hrou kočovné herecké společnosti J. Hubera "Síla víry". Během roků...

kliknutím na odkaz se dostanete na oficiální stránky města