Turnov

Pro 30

Turnov

Turnov (německy Turnau) je město v okrese Semily v Libereckém kraji. Nachází se v Jičínské pahorkatině při jihozápadním úpatí Ještědsko-kozákovského hřbetu, na okraji CHKO Český ráj. Městem, které je také významným dopravním uzlem, protéká řeka Jizera, jež dělí město na dvě části. Žije zde přibližně 14 tisíc obyvatel.

Budova v Turnově byla umístěna téměř jako ostrov mezi kolejemi. Z tohoto důvodu byl přístup cestujících k vlakům místní dráhy umožněn po železné lávce, která vedla nad celým kolejištěm nádraží hlavní tratě Pardubice - Liberec. Lávka byla umístěna vpravo od výpravní budovy při pohledu z kolejiště lokálky. Pravděpodobně od roku 1910 začaly osobní...

Pohled z ulice Hluboká, která vede na náměstí Českého ráje, přímo je ulice Sobotecká, vlevo Palackého, kterou se jde k nádraží. Automobilová doprava si vybrala svou daň. Pivovar pana Táborského zmizel v historii.

Statek byl založen jako svobodnická usedlost roku 1716, významněji přestavován byl za Josefa Dlaska (1782-1853) v letech 1794 a 1841. Roku 1784 byla před statkem na náklady majitelů vystavěna socha Panny Marie. V roce 1883 byl statek prodán v exekuční dražbě a přestal být majetkem rodiny Dlasků. Celonárodní známost mu přinesla Národopisná výstava...

Pavel Dostálík - Půlrok předtím měl být Turnov začleněn do Říše, moji prarodiče už začínali balit. Naštěstí došlo ke změně a toto město s pouze 5% německy mluvícího obyvatelstva (nemálo z toho byli Židé) bylo obsazeno až v tom březnu následujícího roku.

V souvislosti se současnými radikálními úpravami koryta Jizery v Turnově kolem velkého mostu v Palackého ulici se hodí ohlédnutí za největšími povodněmi v centru města za poslední století, protože právě k eliminaci ohrožení části města kolem řeky dnešní práce směřují.

21.8 1968 v Turnově smutný den který je potřeba si stale připomínat! příspěvek NENÍ určen k jakékoli politické debatě či narážkám. doufám že se fotografie budou líbit dekuji (archiv Jaroslav Ruda)

Obec Přepeře (německy Pschepersch) se nachází v okrese Semily, kraj Liberecký, v západním sousedství města Turnova, na pravém břehu řeky Jizery. Žije zde 1 000 obyvatel.