Janův Důl

Střední část Janova Dolu
Střední část Janova Dolu
Obecní úřad
Obecní úřad
Zastávka
Zastávka

Janův Důl (německy Johannesthal) je obec v okrese Liberec, v Libereckém kraji. Leží 11 km na jihozápad od Liberce a 1,5 km severovýchodně od Osečné. Protéká jí Ploučnice. Žije zde 170 obyvatel.

Historie

Obec byla založena roku 1569 Janem z Oppersdorfu.

Pamětihodnosti

  • Kaplička z roku 1796

Seznam starostů

  • Jan Mašek (do listopadu 2018)
  • Josef Jadrný (od listopadu 2018)

zdroj: Wikipedia

Bývalá hasičská zbrojnice
Bývalá hasičská zbrojnice

Kaplička Svatého Jana Nepomuckého v Janově Dole
Půvabnou stavbou ve vesnici je v nedávné době zrekonstruovaná kaplička z roku 1796 v areálu Campingu 2000, která se po zmíněné rekonstrukci nakonec stala místem pro společenské události. Vysvěcením Svatému Janu Nepomuckému došlo k založení vesnické tradice – její prostředí s košatou lípou v těsné blízkosti vytváří prostor pro Svatojánskou pouť, která se pořádá každý rok ke konci měsíce června.

V obci se nachází ještě další kaplička v horní části Janova Dolu poblíž č.p. 36. V současné době je v rekonstrukci a po její dostavbě se stane součástí zajímavých památek Janova Dolu, jenž upoutá nejednoho kolemjdoucího.

Činkův kopec
Kdo chce vidět vesnici Janův Důl jako na dlani, nabízí se mu výhled z Činkova kopce. Kopec je nejvyšším místem ve vesnici pro rozhled do okolní krajiny. Z jeho vrcholku lze vidět linoucí se vesničku podél silničky i město Osečná a v dálce další kopce, mezi nimi známější vrcholek Ralska.

Památné kříže a sloupky Janova Dolu
Vesnice uchovala část minulosti v rekonstrukci zbořených památných křížků a sloupků. První pozoruhodný křížek se nachází v dolní části Janova Dolu (před č.p.20), další stojí osamoceně v pastvinách za areálem Agrokomletu a poutní křížek najdete také v lese na Činkově kopci poblíž části Zadní Ves, ten teprve čeká na obnovu. Poté se stane příležitostným výletním bodem pro zastavení při toulkách místními lesy.

Památný kamenný sloupek s obrázkem Panny Marie objevíte na cestě v Zadní Vsi. Místu se začalo říkat "U obrázku" a v jeho okolí už brzy povede obecní pěšina, která se stane zkratkou ze středu obce Důní do Zadní Vsi a naváže tak na hlavní silnici směrem do Doleních Pasek.

Autorem textů je Pavlína Janíčková a obec Janův Důl