Rynoltice

V minulosti k Rynolticím patřila i osada Feldhäuser (též Sechshäuser), zaniklá po druhé světové válce. Ležela východně od vsi na západním okraji Jítravy.

Polesí (do roku 1946 a německy Finkendorf) je vesnice, část obce Rynoltice v okrese Liberec. Nachází se asi 1,5 km na sever od Rynoltic. Je zde evidováno 90 adres. Trvale zde žije 77 obyvatel.

Jítrava (německy Deutsch Pankraz) je část obce Rynoltice v okrese Liberec ve stejnojmenném kraji. Leží pod Ještědsko-kozákovským hřbetem na horním toku Panenského potoka asi 2,5 km severovýchodně od Rynoltic. Při sčítání lidu roku 2001 měla Jítrava 82 domů a 137 obyvatel.

Lis 12

Roimund

Hrad Roimund u Jítravy získal jméno po králi Karlu IV.

Hora se v minulosti nazývala Vápenný vrch. Používání tohoto názvu je doloženo ještě na státní mapě z roku 1964. Vrch se také nazýval Velký Vápenný - název se používal na vojenských topografických mapách ještě v roce 2006, přičemž se ale v roce 1956 na vojenské topografické mapě použil název Vápenný.

Johann Schicht (8. března 1855, Rynoltice- 3. června 1907, Ústí nad Labem) byl český podnikatel německé národnosti a jeden z nejvýznamnějších průmyslníků české části rakousko-uherské monarchie. V severních Čechách vlastnil firmu, která provozovala několik továren na mýdlo. V roce 1927 se společnost stala jedním ze čtyř zakladatelů společnosti...