Kořenov

Pro 23

Kořenov

Dnu, ve kterém mohl v létě 1902 přijet první vlak oblíbené "zubačky" do Kořenova, předcházela dvě léta náročné výstavby železniční tratě z Tanvaldu přes Desnou. Velkou slávou roku 1901 bylo proražení téměř kilometrového tunelu z Dolního Polubného, který na kořenovské straně vyúsťuje v místě výstižně pojmenovaném podle zdejších drsných...

Pro 15

Polubný

Polubný (německy Polaun) je vesnice, část obce Kořenov v okrese Jablonec nad Nisou. Nachází se asi 3 km na severozápad od Kořenova. Je zde evidováno 251 adres. Trvale zde žije 164 obyvatel.

Malá obec Příchovice se nachází na Kořenovsku. Před rokem 1848 patřily Příchovice k Semilskému panství. Skládaly se z několika částí: Dolních a Horních Příchovic, Pustin, Moravy, Libštátu, Potočné, Nové Huti a Tesařova. V obci bývala převaha občanů německé národnosti, kteří se živili především sklářstvím, tkalcovstvím a dřevařstvím. V 19. století...

Pro 15

Tesařov

Tesařov (německy Schenkenhahn) je základní sídelní jednotka v Kořenově, obci v Jizerských horách na severu České republiky. Její název je odvozován s někdejším občerstvovacím zařízením, které stávalo ve zdejších lesích.

Výlet po Jizerských horách si lze zpestřit návštěvou neobvyklého turistického cíle. U rozhledny Štěpánka na vrchu Hvězda totiž stojí mohutný žulový kříž a kruh z kamenů. Celé to vypadá jako nějaké podivné místo pro rituály satanistů, skutečnost je ale snad ještě horší. Podle vysvětlení historika se jedná se o nacistický památník.