Zásada

Zásada (Jablonec n. N.)
Zásada (Jablonec n. N.)
1924 (zdroj. Fotohistorie.cz)
1924 (zdroj. Fotohistorie.cz)
1924 (zdroj. Fotohistorie.cz)
1924 (zdroj. Fotohistorie.cz)

Zásada je městys, který se nachází v okrese Jablonec nad Nisou v Libereckém kraji, zhruba 6 km severně od Železného Brodu a 8 km jihovýchodně od Jablonce nad Nisou. Žije zde 890 obyvatel.

Své mládí zde prožil český herec Michal Pavlata.

V městysi působí dílna Veselá světýlka jejíž výrobky získaly značku Regionální produkt Jizerské hory.

Historie

První písemná zmínka o vsi je z roku 1356.

Od 20. ledna 2005 obec užívá vlajku a znak.

K 10. říjnu 2006 byl obci vrácen status městyse.

Pamětihodnosti

  • Kaple svatého Prokopa (u hřbitova)
  • Socha sv. Jana Nepomuckého
  • Stará škola pod kaplí (typická roubená stavba)
  • Přírodní památka Zásada pod školou

(zdroj: Wikipedia)

1928 Masarykova jubilejní měšťanská škola (zdroj. Fotohistorie.cz)
1928 Masarykova jubilejní měšťanská škola (zdroj. Fotohistorie.cz)
1935 (zdroj. Fotohistorie.cz)
1935 (zdroj. Fotohistorie.cz)

Městys Zásada se nachází na úpatí Jizerských hor pod Černostudničním hřebenem v nadmořské výšce 520 m. V zimním období nabízí vyžití lyžařům sjezdovým na uměle zasněžované a osvětlené 500 m dlouhé sjezdovce, tak i lyžařům běžkařům na upravovaných běžeckých tratích. Turisté se nebudou nudit ani v letním období. Okolí nabízí spoustu zajímavých míst spojených značenými pěšími i cyklistickým trasami.

Zásada, městys založený na okraji pohraničního hvozdu starobylým rodem Čuchů. Bývala to původně tvrz zmíněného rodu, který ve 14. století požíval rytířské hodnosti a jehož členové se připomínají již za času panování Karla IV. Kolem tvrze povstala ves Zásada. Nejznámějším členem rodu Čuchů byl Jan Čuch, který patřil k nejpřednějším oblíbencům krále Václava IV. A zastával funkci maršálka. V první polovině 15. století patřil rodině Čuchů mimo jiné také hrad Navarov, který se nalézá v okolí Zásady. Tolik o založení obce píše místní kronika. Přibližný rok založení Zásady můžeme určit podle sousední obce Držkov, založené za vlády Jana Lucemburského kolem roku 1310.

Významnou byla Zásada především na přelomu 19. a 20. století, kdy se v obci dařilo sklářskému průmyslu. Díky bohatství místních výrobců a obchodníků se Zásadě začalo říkat Malá Paříž. V té době vzniky i dvě významné stavby a to Masarykova základní škola s sokolovna.

Z dříve velkého počtu sportovních oddílů dnes funguje nejaktivněji Sportovní klub Zásada, který kromě dospělé a mládežnické kopané v areálu hřiště pořádá mnoho sportovních, kulturních a společenských akcí. Dále také Tělocvičná jednota pod Českou obcí sokolskou, která využívá pro akce budovu sokolovny a to především pro loutkový divadelní soubor Prokůpek. Známá je Zásada i díky svému Zásada Ski Centru - nadmořská výška 520-635 m, v areálu 2 sjezdovky - 1. dětská 100 m dlouhá, 2. sjezdovka 500m dlouhá - parkoviště pro cca 100 vozů v areálu - umělé zasněžování.