Světlý vrch

12.10.2021
foto Matyáš Gál
foto Matyáš Gál
Pod Světlým vrchem
Pod Světlým vrchem

Ocelodřevěná rozhledna byla postavena v roce 2020 na Světlém vrchu nad obcí Albrechtice v Jizerských horách. Postavena byla k 350. výročí založení obce. Rozhledna má na výšku 21 m a na vyhlídkovou plošinu vede kovové točité schodiště.

Rozhledna Světlý vrch, Albrechtice v Jizerských horách. foto: Jiří Částka, www.MediaFoto.cz
Rozhledna Světlý vrch, Albrechtice v Jizerských horách. foto: Jiří Částka, www.MediaFoto.cz

K výročí 350 let založení Albrechtic nechala obec vybudovat na Světlém vrchu (729 m) dřevěnou rozhlednu, vysokou 21 metrů. Na vyhlídkovou plošinu vede točité ocelové schodiště. Dřevostavba s půdorysem pravidelného osmiúhelníku a točitým schodištěm ústí na vyhlídkovuo plošinu o průměru 6,5 m, která připomíná ptačí hnízdo. Nabízí dokonalý kruhový rozhled - od Olivetské hory v Jizerských horách přes Jakušice a vrcholky Krkonoš, Kumburk, Tábor, Tanvaldský Špičák, Terezínku, Muchov, Černou studnici a Javorník zpět k Jizerkám - např. Královce.
Rozhledna stojí na vrcholu kopce Světlý vrch nad obcí Albrechtice v Jizerských horách nedaleko známých turistických tras a je přístupná pouze pěšky. Pohodlné celoroční parkování návštěvníkům umožňuje placené obecní parkoviště "u Hany". Rozhledna je přístupná celoročně a bezplatně.
Rozhledna je od parkoviště vzdálena cca 1 km po zelené turistické značce. Turisté k rozhledně dojdou také po zelené turistické značce z centra Albrechtic v Jizerských horách od skiareálu Detoa nebo odbočkou z Hřebenovky na Mariánskohorských boudách.
Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/rozhledna-svetly-vrch-v-jizerskych-horach