Zámeček Schlaraffia

29.09.2021
archiv Zbyněk Prokopič
archiv Zbyněk Prokopič
26.5.2005 © mapy.cz - panorama
26.5.2005 © mapy.cz - panorama

Zámeček postavený spolkem Schlaraffia

u jabloneckého autobusového nádraží zmizel. Majitel pozemku, společnost Malina Safety, získal povolení ke "konečnému" řešení a objekt ustoupil pod silou bagru. Snaha o záchranu objektu recesistického spolku trvala mnoho let, angažovali se v ní jak mladí lidé, tak politici i umělci. Zabývalo se jím i ministerstvo kultury.
Banner
Nestačilo to. Romantický zámeček ustupuje rozšíření továrny. "Povolení k demolici nabylo právní moci, majitel má vše řádně ošetřené," sdělila mluvčí jabloneckého magistrátu Jana Fričová.
Po zámečku nazvaném Neisseburg zůstane prázdné místo a poté rozšířená výrobní hala, suť a vstupní dveře, které získal jablonecký zastupitel Jan Zeman. "Teď půjdou na renovaci a pak se stanou součástí jiné historické budovy ve městě," sdělil Zeman.

Současný majitel, firma Malina Safety, koupil zámeček v roce 2006. Využít ho hodlal k rozšíření výroby, které už současná budova nestačí. Ještě v roce 2008 společnost představila plán, jak zachovat nejsignifikantnější část zámečku, tedy přední fasádu s věžičkou, a zakomponovat ji do výrobní haly. Tehdejší vedení radnice se ale rozhodlo i na nátlak obyvatel o podobu zámečku bojovat. Z projektu začlenění zámečku do sídla podniku sešlo. A začaly dlouholeté tahanice, během nichž objekt chátral.
Na záchranu zámečku vznikla v roce 2013 petice, kterou iniciovala jablonecká studentka Tereza Žembová, podepsalo ji více než tři tisíce lidí, mezi nimi i zástupci spolku Schlaraffia z Rakouska. "Je to krásný pocit, když si ze schránky vyzvednete obálku, na níž se z jedné strany skví razítko, na němž je nejdominantnější nápis Schlaraffia Austria, a uvnitř najdete vámi vymyšlenou petici přeloženou do němčiny s devatenácti podpisy," zavzpomínala Žembová.
Ani petice však v roce 2014 nepřiměla ministerstvo kultury, aby zámeček zapsalo na seznam kulturních památek, byť se za záchranu objektu stavěla i část odborné veřejnosti.

Zdroj: https://jablonecky.denik.cz/zpravy_region/foto-zamecek-padl-jablonec-prisel-o-zajimavou-stavbu-20191121.html

Instituce Schlaraffie vznikla roku 1859 jako recesistický spolek pražských umělců. Do roku 1939, kdy byla jeho činnost násilně ukončena, se z něho stal kulturní fenoném, který expandoval na všechny kontinenty. Program Schlaraffie se od počátku zaměřil na filantropickou a kulturní činnost, ze které byly vyloučeny všechny politické, nacionalistické a religiózní akcenty. Již roku 1876 se konal v Lipsku celosvětový kongres Schlaraffie a údaj z roku 1931 hovoří o 254 spolcích se 13 295 členy. Sídla spolku odkazovala na středověkou minulost a středověkou symboliku, karikovala šlechtický životní styl. Členové spolku si dávali směšné tituly, například kavárník Melage von Mocca, razili pamětní medaile se šifrovanými nápisy a nosili šaškovské uniformy. Spolek byl často mylně spojován se zednáři a jinými tajnými společenstvími. Jablonecká odnož Schlaraffie se symbolickým označením Preciosa Iserina byla založena roku 1908 a krátce poté si zřídila v Tržní ulici své sídlo. Zámeček je cenný především tím, že jde o jedinou takto komplexně zachovanou stavbu spolku Schlaraffia. Ačkoliv Schlaraffia měla, a většinou dále má, svá sídla ve velkých městech po celém světě, jednotlivé místní organizace si zpravidla pronajímaly a upravovaly ke své činnosti prostory v běžných budovách. Jablonecký zámeček je tak celosvětový unikát. Další příklad domu spolku Schlaraffia nalezneme v Chebu na adrese Vrbenského č.p. 1536/14.

zdroj:https://prazdnedomy.cz/domy/objekty/detail/842-zamecek-schlaraffia?fbclid=IwAR0huU4XwBqsPmleW5ntKseo7RxhuyG8F64nus-UCNXgjfhGMzd3fs-KjL0

V sobotu 11.5. 2019 dopoledne začal majitel demolici vzácného objektu, zámeček přišel o věž i střechy. Práce pak zastavila policie. Za neoprávněné bourání vily z počátku minulého století hrozí firmě pokuta maximálně půl milionu korun.

Dne 18.11 je zahájeno pokračování demolice, byl pobořen malý sál v prvním patře a stržena střecha a boční zeď hlavního sálu. Zámeček je z čela již k nepoznání - zbořeniště. 22.11. demolice prakticky dokončena.

zdroj: https://prazdnedomy.cz/domy/objekty/detail/842-zamecek-schlaraffia?fbclid=IwAR0huU4XwBqsPmleW5ntKseo7RxhuyG8F64nus-UCNXgjfhGMzd3fs-KjL0

Torzo bývalého zámečku Schlaraffia v Jablonci nad Nisou  Zdroj: Deník / Kamil Košun
Torzo bývalého zámečku Schlaraffia v Jablonci nad Nisou Zdroj: Deník / Kamil Košun
Tady je ještě zámeček Schlaraffia v plné kráse.. (archiv J.Peterka)
Tady je ještě zámeček Schlaraffia v plné kráse.. (archiv J.Peterka)
archiv David Pavlis
archiv David Pavlis