Vranovské skály

16.01.2022
Džbán
Džbán
Juliina vyhlídka v roce 1908
Juliina vyhlídka v roce 1908
 Pohled na Vranov a Mimoň (v pozadí) z Juliiny vyhlídky. Vpředu jsou patrné pozůstatky vyhlídkového altánu z roku 1822
Pohled na Vranov a Mimoň (v pozadí) z Juliiny vyhlídky. Vpředu jsou patrné pozůstatky vyhlídkového altánu z roku 1822

Vranovské skály jsou přírodní památka, státem chráněná od roku 1991. Jedná se o skupinu pískovcových věží v katastrálním území Svébořice města Ralsko, bezprostředně u části Vranov města Mimoně na úpatí kopce Ralska se stejnojmenným hradem na Českolipsku. Jsou součástí prostoru spravovaným Vojenskými lesy, dříve zde byl vojenský výcvikový prostor. Chráněná plocha má rozlohu 12,92 ha ve výši 350 až 420 metrů. Předmětem ochrany je celý skalní komplex nad osadou Vranov

Skupina skal je na jižní straně kopce Ralsko, oddělená od něj malým údolím. Je zajímavá svou světlou barvou pískovce kontrastujícího s okolními tmavými lesy. Skály mají různé barvy, od téměř bílé, žluté až cihlově červené. Jednotlivě byly před desítkami let pojmenovány Němci, přejmenovány později česky, některé zpřístupněny a opatřeny vyhlídkou. Na úpatí skal jsou četné pukliny. Některé skály jsou složeny z pískovců různých barev, složení a stáří. Skály jsou v nadmořské výšce 350 až 420 metrů a tyčí se nad osadou Vranov (ta je administrativní součást blízkého města Mimoně).. Vlastní přírodní památka však leží již v katastrálním území Svébořice, které přísluší k městu Ralsko. Společně s Ralskem jsou Vranovské skály řazeny do Ralské pahorkatiny, její rozlohou větší části Zákupská pahorkatina.

Názvy skal

Juliina vyhlídka

Nejznámější je Juliina vyhlídka či Juliina výšina (Julienshöhe). Tuto skálu nechal v roce 1822 opatřit vytesanými schody, zábradlím a vyhlídkovou plošinkou hrabě František z Hartigu na počest své manželky hraběnky Juliany, rozené Grundemannové (1786-1866), která si toto místo velice oblíbila. Vyhlídka, kde stával dřevěný gloriet (dřevěný kruhový altán), byla slavnostně otevřena 6. června 1822 k 36. narozeninám hraběnky. Dnes je na tomto místě zachován pouze základový kruh, vtesaný do skály. Z místa je pěkný výhled na osadu Vranov i město Mimoň.

Džbán

 Dalším výrazným skalním útvarem je Mléčný džbán neboli Džbán (Molkenkrug), pískovcová věž tyčící se za stavením č. 34.

Ostatní

Kazatelna, Kočičí kámen, Luční kámen, Velký liščí kámen (Fuchsstein), Luční věž (Weisentein), Malý liščí kámen a Skluzavka. (zdroj: Wikipedia)Juliina vyhlídka je

nejvýraznější z Vranovských skal. Mimoňský hrabě Franz Hartig nechal skálu zpřístupnit schodištěm vytesaným do pískovce a osadit kovovým zábradlím jako dárek manželce, hraběnce Julianě Hartigové k 36, narozeninám, které slavila 6, června 1822.

(Zdroj: Jaroslav Kovařík - Milan Krčil - Petr Prášil - Ralsko na starých pohlednicích, 2014)

Pískovcová věž Džbán nad osadou Vranov 17. února 2007
Pískovcová věž Džbán nad osadou Vranov 17. února 2007
Julianina vyhlídka upravená na nejvýraznějším skalním útvaru Vranovských skal,jako dárek hraběte Franze Hartiga své manželce Julianě k jejím 36.narozeninám.Slavila je  před dvěma sty lety 6.června 1921 (archiv Lenka Špačková)
Julianina vyhlídka upravená na nejvýraznějším skalním útvaru Vranovských skal,jako dárek hraběte Franze Hartiga své manželce Julianě k jejím 36.narozeninám.Slavila je před dvěma sty lety 6.června 1921 (archiv Lenka Špačková)