U Borovice

06.10.2021
Foto z kalendáře Matyáše Gála
Foto z kalendáře Matyáše Gála

Rozhledna U Borovice

se nachází na stejnojmenné kótě s nadmořskou výškou 669 metrů severozápadně od obce Roprachtice, vlevo od silnice č. 289 ve směru Semily - Vysoké nad Jizerou.
Výstavbu svépomocí realizoval soukromý investor, František Hubař z Roprachtic. Se stavbou bylo započato v dubnu 2008, slavnostní otevření se konalo 17. listopadu 2009. Kamenná základna o půdorysu 4,7 × 4,7 metru má vnitřní cihlovou vyzdívku a výšku 13 metrů. Nad ní je dřevěný ochoz z modřínového dřeva, dílo místního tesaře Václava Pacholíka. Na zastřešený vyhlídkový ochoz vede sedmdesát schodů.Během roku 2010 byl u rozhledny vybudován obslužný objekt se sociálním zázemím. Jedná se o roubenku o půdorysu přibližně 8 × 12 metrů - také práce tesaře Pacholíka. Mezi léty 2015 a 2016 byl tento objekt přistavěn o další zděnou část. V této době byla také instalována fotovoltaická elektrárna o výkonu přibližně 6 kWp. Tato elektrárna pracuje v ostrovním režimu a zásobuje pouze tuto rozhlednu.
Z rozhledny je krásný kruhový výhled na Jizerské hory (Ještěd), Krkonoše (Černá hora, Žalý, Kozí hřbety), Benecko, Orlické hory, vrcholy Tábor, Bezděz, Milešovka, Ralsko a na okolí řeky Jizery a Kamenice.
(zdroj Wikipedie)

Rozhledna U borovice, Roprachtice

Soukromá rozhledna U borovice byla postavena na podnět roprachtického rodáka Františka Hubaře pro radost jemu i druhým. Vystoupejte po 70 schodech a užijte si výhled na Ještěd, Bezděz, Jizeru, Štěpánku, Kozí Hřbety, Žalý a Benecko. Zahlédnete také obrysy Orlických hor nebo Kozákov.
Rozhledna je vysoká 18 m, cihlová, s kamenným žulovým obložením a osazena modřínovým dřevěným ochozem.
Stojí asi sto metrů od silnice č. 289 na protáhlém návrší mezi Helkovicemi a Roprachticemi.
  zdroj: Protržená přehrada