Švýcárna

22.02.2020

Tuhle snovou vyhlídku ve Cvikově nevygenerovala umělá inteligence, ale zlaté české ručičky. Stojí na místě bývalé Švýcarské boudy a přehlédnete odsud téměř celé Lužické hory i Podještědí a ještě dál, od Ještědu přes Klíč až po Bezděz.
Doporučujeme vyrazit z Drnovce, je to trochu výšlap, ale zase ta odměna pak stojí za to! Z vyhlídky se vydejte po zelené kolem Lesního divadla - tomu taky věnujte svou pozornost - nebudete zklamáni. Od Lesního divadla je to už pak kousek k Pivovarskému rybníku a Pivovaru Cvikov, kde můžete výlet zakončit chmelem z Lužických hor a výborným občerstvením. Nebo dortíkem z pivovarské pekárny, to už je na vás.
Celý výlet měří asi 2 kilometry a kromě počátečního výstupu je vskutku nenáročný - ostatně pokud vám nevadí jít po stejné cestě 2x, můžete se obejít i bez onoho krpálu a vyrazit směrem od pivovaru.

zdroj: https://www.facebook.com/photo/?fbid=936317411828289&set=a.528724029254298

Pavel Janda  Autor fotografie 22.05.2021
Pavel Janda Autor fotografie 22.05.2021
Nová vyhlídka u Drnovce vyrostla na místě dávno již neexistující restaurace.
Nová vyhlídka u Drnovce vyrostla na místě dávno již neexistující restaurace.

Výhled na Bezděz

Stavbou, kterou v roce 2015 daly Lesy ČR turistům do užívání, je vyhlídkový altán na úbočí Zeleného vrchu severně od Cvikova. Také ten stojí v místech, kde kdysi před ním stávala oblíbená výletní restaurace Švýcárna. A nebyla jediná, Zelený vrch se před válkou pyšnil hned dvěma hostinci. Kromě Švýcárny to byla i Schillerova bouda se skalní vyhlídkou. Vyhlídka se zachovala dodnes, i když je místy už značně zarostlá.

Naopak překrásný výhled teď nabízí nový vyhlídkový altán, který Lesy ČR postavily na skalním sklepení bývalé Švýcárny. Turisté mohou obdivovat pohledy na ještědský hřbet, Ralsko a za jasného počasí i pohled na Bezděz. Kromě dalekých rozhledů nabízí Zelený vrch i zbytky lesního divadla z roku 1920. Kdysi tu stávaly dřevěné domky tvořící malou náves. Dnes tu zbyly jen skalní místnosti a zbytky hlediště.

zdroj:https://ceskolipsky.denik.cz/z-regionu/lesy-cr-se-cini-nova-vyhlidka-i-odpocivadlo-20150623-0tk2.html