Rozhledna Heřmanice

07.12.2021
foto Matyáš Gál
foto Matyáš Gál
foto Milan Bezucha
foto Milan Bezucha

Heřmanická rozhledna

je bezplatně přístupná výšková stavba umožňující rozhled po okolní krajině. Stojí severně od obce Heřmanice ve Frýdlantském výběžku v Libereckém kraji na severu České republiky. Stavba je ze dřeva a má tvar okurky (Cucumis sativus) nebo též mužského přirození (penisu), což nezakrývají ani autoři projektu, jimž je liberecké sdružení tří architektů nazvané Mjölk.Ti projekt stavby nejprve vytvořili a pak ji nabízeli obcím k realizaci. Uspěli v Heřmanicích a plánovali rozhlednu vybudovat v roce 2009. Ovšem nedostatek finančních prostředků i letní povodně v roce 2010 její stavbu odložily. První návštěvníci se tak z rozhledny do kraje podívali až v září roku 2012.
(zdroj wikipiedie)

Jaroslav Bien
Jaroslav Bien

V roce 2012 byla v obci v rámci projektu "Cyklotrasy v Heřmanicích, v Dětřichově a v Bogatyni, rozhledna v Heřmanicích" postavena rozhledna. Rozhlednu postavila firma Taxus z Rychnova u Jablonce n. N., autory projektu jsou liberečtí Mjölk architekti.Stavba rozhledny začala na jaře roku 2012. Slavnostní otevření proběhlo 15. 9. 2012.

Na stavbu se spotřebovalo přes pětatřicet kubíků dřeva, které pospojovalo dvanáct tisíc vrutů a více jak osm set šroubů.Rozhledna ve tvaru okurky (někomu může připomínat něco jiného) je vysoká 23,7 m, má kruhový půdorys o průměru 5 m. Celá stavba je zhotovena z modřínového dřeva. Na vyhlídku vedou dvě schodiště (zvlášť pro výstup a pro sestup), počet schodů je 99 v jednom směru a 90 ve směru druhém. Rozhledna je celoročně volně přístupná.U rozhledny je vybudováno zázemí s parkovištěm a lavičkami. Z rozhledny můžete vidět do širokého okolí, Jizerské hory, Lužické hory, Žitavskou nížinu a hnědouhelný důl Turów.Informace o poloze a přístupnosti:https://www.jednoustopouceskem.cz/rozhledna-hermanice/

Jaroslav Bien
Jaroslav Bien
foto Bibi Bejbyy
foto Bibi Bejbyy
foto leden 2024 Matyáš Gál
foto leden 2024 Matyáš Gál