Mlékárenská škola

28.09.2021
1902
1902

Honza Marel - Bývalá mlékárenská škola, kterou v dobrých časech našeho města navštěvovala i sestra Franze Kafky. Později mlékárna, pak jedna z budov SOU, nyní pomalu ruina...

Pavlína Eliester Jarková - Naposledy to byla učňovská jídelna, pamatuju si když ji zrekonstruovaly. Fungovala myslím jen jeden školní rok a pak to zavřely. Nikdo neví proč, hlavně že tam je úplně nová kuchyně s kompletním zařízením a skvělá osvětlená příjemná jídelna. Učili se tam kuchaři /číšníci....

zdroj: Aukro
zdroj: Aukro

Dům na rohu dnešní Havlíčkovy a Okružní ulice

 (vzadu je patrná radniční věž) byl známou mlékárenskou školou, tehdy jedinou v Rakousko-Uhersku. Byla otevřena v roce 1894 a těšila se velkému zájmu. Učilo se v ní ještě po válce, zrušena byla až v roce 1970. Dnes je v ní odloučené pracoviště Střední školy hospodářské a lesnické. První rozhlednu, pouze dřevěnou, postavil nad Frýdlantem již v roce 1890 okrašlovací spolek to zejména díky finanční podpoře občana A. Dresslera. Na jeho počest byla Resselova výšina, na které rozhledna stála, přejmenována na Dresslerovu. Dnes se výšina nazývá Frýdlantská. Rozhledna vysoká 14 m musela být pro zchátralost v roce 1905 stržena.
(zdroj: Miloslav Nevrlý, Pavel D. Vinklát - Album starých pohlednic Frýdlantsko , 2009)

Havlíčkova ulice v roce 1924 (archiv Monča Jonášek)
Havlíčkova ulice v roce 1924 (archiv Monča Jonášek)
Frýdlant - stavba zemědělské školy v Havlíčkově ulici (pozdější mlékárny) - foto Wurbs.  Bohužel nedokážeme identifikovat rok, kdy byla fotografie pořízena. (archiv Enjoy Frýdlant)
Frýdlant - stavba zemědělské školy v Havlíčkově ulici (pozdější mlékárny) - foto Wurbs. Bohužel nedokážeme identifikovat rok, kdy byla fotografie pořízena. (archiv Enjoy Frýdlant)