Horka pod Ještědem

20.12.2021

Osadu Horka tvoří jen několik chalup při staré silnici z Javorníka do Světlé pod Ještědem. Dům s obchodem, který vidíme na pohlednici odeslané roku 1934, se dochoval, byť v pozměněné podobě, dodnes. Stojí, stejně jako další stavení v osadě, na východním úpatí strmého vrchu, který je patrný odevšad z Podještědí a který osadě bezpochyby propůjčil jméno. Je to Mazova horka, známá také pod dalšími jmény Hudcova, Javornická či Světelská horka. Pískovcový masiv je prostoupen druhem čediče, který geologové nazývají melilitický olivinický nefelinit. Na vrcholu Mazovy horky (569 m n. m.) jsou nepatrné zbytky strážní tvrze z přelomu 14. a 15. století. Do pískovce na úpatí si kdysi vyhloubili lidé obydlí."To je ona Skalákovna známá z povídky Skalák Karoliny Světlé.

dům čp. 1
dům čp. 1
dům čp. 6
dům čp. 6
údolí potoka Rašovka
údolí potoka Rašovka

Horka (německy Horka) je malá vesnice, část obce Proseč pod Ještědem v okrese Liberec. Nachází se asi 2 km na západ od Proseče pod Ještědem. Je zde evidováno 8 adres. Trvale zde žije 8 obyvatel.

Horka leží v katastrálním území Javorník u Českého Dubu o výměře 4,6 km2

Pamětihodnosti a přírodní zajímavosti

  • vrch Mazova horka (569 m) s pozůstatky strážiště (Krucemburk) na vrcholu (ten již je mimo území Horky a obce Proseč pod Ještědem)
  • skalní byt (umělá jeskyně) Skalákovna na úbočí Mazovy horky

(zdroj: Wikipedia)

průjezdní silnice s domem čp. 3
průjezdní silnice s domem čp. 3
dům čp. 7
dům čp. 7