Doubravice

14.01.2020
Doubravice 1910 (archiv Renata Hoffmanová)
Doubravice 1910 (archiv Renata Hoffmanová)

Doubravice je vesnice, část obce Hrubá Skála v okrese Semily. Nachází se asi půl kilometru východně od zámku Hrubá Skála.

Doubravice leží v katastrálním území Hrubá Skála o výměře 11,76 km². (zdroj: Wikipedia)

1905 (zdroj: https://fotohistorie.cz )
1905 (zdroj: https://fotohistorie.cz )
1906 (zdroj: https://fotohistorie.cz )
1906 (zdroj: https://fotohistorie.cz )

Řezníčkova vila

Vilu si nechal postavit majitel pivovaru na Hrubé Skále Karel Řezníček na parcele v Doubravici nedaleko od svého podniku. Obrátil se na uznávaného českého architekta Jana Vejrycha, který bývá spojován především s obdobím novorenesance. Rozpočet stavby činil 16 000 zlatých.

Vila je velká patrová stavba na půdorysu nepravidelného kříže. Má má dvě boční křídla, každé s jednou okenní osou. Levé křídlo má navíc terasu, krytou dřevěným balkonem s lomenicí. Leží v jihovýchodní části rozsáhlé zahrady s parkovou úpravou.
Projekt zahrnoval i oplocení rozlehlé zahrady a stylovou vstupní bránu. Sedlové střechy byly původně pokryté břidlicí, kterou později vystřídal plech.

Průčelí je hned několik a zdobí je folklorní prvky – pavlače, verandy, lomenice a okenice, přičemž motivy jsou odvozeny z dřevěné architektury okolních vesnic. Východní průčelí vily má věž s dřevěným krytým ochozem, polygonální střechou a vížkou s lucernou a bání.
Objekt má několik podlaží; suterén, dvě obytná patra a podkroví s jedním pokojem, komorami a půdou. Vše propojuje schodiště tvarované do elipsy. Suterén poskytoval technické zázemí, nacházel se tam sklep, lednice, prádelna a byt zahradníka. Dvě obytná patra měla stejný půdorys: tři pokoje, salon, obývací pokoj s jídelnou a kuchyní, vše seskupeno kolem předsíně. K ložnici přiléhala lázeň, ke kuchyni pokoj pro služebné. Ve východním přístavku u schodiště byl záchod a příruční spíž.
Fasády tvoří kombinace dřeva, místního tesaného pískovce a hladkých omítek. Na vstupním východním průčelí je freska s českým patronem sv. Václavem na koni od L. Nováka. Interiéry byly laděny ve stejném stylu jako exteriér.V roce 1998 vilu koupil Bohuslav Horáček, rodák z Radvánovic, a daroval ji obci, která ji předtím vydala restituentům. Dnes zde sídlí obecní úřad Hrubá Skála.
Vila slouží potřebám obce i okolí, je mimo jiné známá svatebními obřady o které je velký zájem jak domácí, tak i zahraniční klientely.

Pivovar
vystavěn v roce 1564
zachovala se pouze věž sladovny a hlavní správní budova pivovaru (kamenná stavba naproti). Zdroj informací stránky obce Hrubá Skála. Budova pivovaru je na pohledu z roku 1905 v pozadí.

autor příspěvku Renata Hoffmanová

1910 (zdroj: https://fotohistorie.cz )
1910 (zdroj: https://fotohistorie.cz )