Bratříkov

03.02.2021
Sousoší sv. Petra a Pavla a Dobrého pastýře
Sousoší sv. Petra a Pavla a Dobrého pastýře

Bratříkov (německy Bratschikow) je vesnice, část obce Pěnčín v okrese Jablonec nad Nisou. Nachází se asi 2 km na jihovýchod od Pěnčína. Prochází zde silnice II/287. Je zde evidováno 141 adres. Trvale zde žije 285 obyvatel.

Bratříkov je také název katastrálního území o rozloze 2,66 km².

Historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1624.

Pamětihodnosti

  • Sousoší sv. Petra a Pavla a Dobrého pastýře
  • Venkovská usedlost čp. 30

(zdroj: Wikipedia)

Bratříkovský Sokol 

byl založen v roce 1896 a od samého počátku to neměl vůbec lehké. Drsné severní pohraničí s 85% obyvatel německé národnosti, samotná vesnice hospodářsky i sociálně velmi slabá a z toho všeho plynoucí problémy, hraničící se samotnou schopností jednoty v tomto prostředí přežít. Podobný osud mělo i spoustu jiných malých jednot v pohraničí. Existenční problémy těchto jednot se snažilo řešit i vedení České obce sokolské. Oslovilo velké, dobře zavedené a prosperující jednoty sídlící v bezpečném vnitrozemí s žádostí, aby slabým jednotám v rámci svých možností pomáhaly. A tak se stalo, že "mateřská" jednota Sokola Český Brod vzala pod svá ochranná křídla "chráněnku" Sokol Bratříkov. To se stalo v roce 1897 a tento ochranitelský stav trval až do roku 1910, kdy českobrodští začali tímto způsobem podporovat sokolskou jednotu v Rejdicích. Nicméně i když po roce 1910 Český Brod bratříkovské již "neochraňoval", přátelské vztahy přetrhány nebyly a obě jednoty se navštěvovaly a udržovaly vybudované vazby až do vypuknutí 2. světové války (a v rámci konkrétních jednotlivců i po ní).

V roce 1922 sokolové kupují pozemek a začíná se nahlas hovořit o stavbě sokolovny. Rok 1926 je zlomový. Sokolové na svém pozemku za půl roku staví svůj svatostánek. Bratři na stavbě strávili tisíce hodin zdarma.

"Sokolovnu budovali jsme s myšlenkou pro naše děti, proto posílejte je tam, a to ukázněné a kladu na srdce každému náčelníkovi jednoty, aby ukázal, že chceme i zde vytrvat a národu vychovat řádné občany."

Necelý rok po vystavení sokolovny se sem stěhuje biograf, jako zdroj příjmů na splacení dluhů za sokolovnu – výstavba sokolovny si vyžádala částku 430 000 Kčs.

Jednota je dnes opět aktivní jak po sportovní, tak po kulturní stránce.

Zdroj informací, literatura

https://sokolbrod.cz/28-5-2017-po-70-letech-jsme-opet-byli-v-bratrikove/

https://jablonecky.denik.cz/zpravy_region/zacatek-poznamenala-krize-ve-sklarstvi20101205.html

Opravdu foto poklad... 😮  (color Fotočas)
Opravdu foto poklad... 😮 (color Fotočas)