Srovnávačky Václava Víška

23.března 1932 se odehrával v Semilech požár.














úterý 2. září 2014
Semily,
Kolem
Jizery vede divukrásná Riegrova stezka k Železnému Brodu. Při svých
toulkách jsem se musel mnohokrát města dotknout. Od roku 1960 patřilo do
Východočeského kraje, spadal pod něj i Turnov, což turnovští nesli
velice těžce. Příslušnost Semil k Libereckému kraji je asi logická, na
druhou stranu tyhle podivné čáry, kterým se říká hranice, vymýšlejí
úředníci a kvůli nim určitě článek nepíšu.
Start
byl v sobotu ráno a kamarádi, informovaní Pošťákem alias Tondou Musilem
natrhali mé manželce svatební kytici a hodili jí na spacák. Byla z
kopřiv.
Tolik
vzpomínka, dnes přijíždím autobusem, pokud chodím po městě celý den,
nachodím 10 km? Nevím, ale večer přemýšlím, nedostal-li bych někde jiné
nohy. Aspoň u Vietnamců.
Přijíždím s knížkou Zmizelé Čechy - Semilsko a mám i fotky stažené z internetu.
Nepamatuju
se na město, kopce byly kdysi pro nás důležitější. A tak teprve koncem
srpna 2014 se dozvím, že centrem Semil bylo Hoření náměstí, dnes
Komenského, protože se sem chodilo i do školy.
Tady se odehrával veškerý veřejný život a já tu začínám.
Neznalý důležitých staveb města musí být nutně na mrtvici. Dům továrníka Hamáčka, kde byla v 18.století škola, sousedila s hospodou, které se říkalo malá radnice, jsem našel. Z jeho podoby by asi neměl Hamáček radost, přestože z boku je vchod do hospody, ničil mě kostel za ním. Barokní kostel svatého Petra a Pavla z počátku 18.století se dostal začátkem 20.století do takového stavu, že musel být zbořen a na jeho místě vyrostl kostel nový. Těžko bylo pro neznalce sladit kostel s budovou před ním.
zdroj: https://vencovypindy.blogspot.com/2014/09/semily.html













Sáňkovat z Komenského náměstí kolem kostela Husovou ulicí dolů, jako před sto lety, se vám už nepodaří. Cestáři byli rychlejší . Na černobílé fotografii, kterou pořídil v lednu 1923 učitel František Havrda, je vedle radnice dům čp 83 a bývalý fotoateliér jak je známe dodnes. Dále roubená chalupa 84 a řeznictví čp 85 na druhém snímku není. Chalupa shořela v roce 1926 a řeznictví důkladně přestavěl majitel Janoušek v roce 1936. Zdroj SN 2/05.
autor příspěvku: Miloslav Jedlička


Dvě fotografie, které od sebe dělí šedesát let. Ulice Cihlářská.
autor příspěvku: Miloslav Jedlička


Dvě fotografie ze stejného místa od sebe dělí více než osmdesát let. Pohled na Lešákov, vpravo Letná a v pozadí Bítouchov.


autor příspěvku: Miloslav Jedlička
Použiji výtah z knihy semilského kronikáře Václava Votočka ...Lešákov - nese název podle jeho prvního majitele Petra Lešáka , který zde vlastnil gruntovní dvůr a je zmíněn v roce 1607 ... patřil původně pod obec chuchelskou , později pod obec podmoklickou ... tento název neslo toto místo včetně rozporovaného německého názvu Leschakow do roku 1911 , ovšem plány města Semily z roků 1970 a 1984 název Lešákov neuvádí , až v dalším plánu města Semily je uveden ... Lokalita Letná - pozemkově kdysi patřila semilskému staviteli Ing. Karlu Andrejskovi ... městská rada obce podmoklické je od něj v roce 1925 zakoupila za tehdejších 60 000 korun a rozhodla o výstavbě na těchto pozemcích ... Už druhého dne po tomto oznámení se přihlásilo přes třicet zájemců o stavební parcelu ... Název sídliště rodinných domků byl předmětem veřejné ankety , ve hře byly názvy Spořilov , Kapla a Letná ... poslední pojmenování získalo největší počet hlasů ... Voda pro rozvod do domků byla čerpána ze studánky u Chuchelského potoka čerpadlem do nádrže na Letné a odtud rozváděna ... v roce 1937 po dokončení obecního vodovodu od Kopanin a Klinkovic ( Klimberka ) byla na něj napojena i celá Letná ... Bítouchov - první zmínka je z roku 1461 ... do roku 1457 patřil do panství rohozeckého , poté do semilského ...od roku 1964 byl Bítouchov připojen k městu Semily ... součástí Bítouchova byl i Spálov , který se osamostatnil v roce 1934 ..
autor komentáře Bohumil Přikryl
Proměny v zimním kabátě. Komenského náměstí. Fotografie od sebe dělí více než sto let. Vpravo Mariánský barokní sloup z roku 1737. Info u snímků.


autor příspěvku: Miloslav Jedlička