Humprecht

zámek Humprecht















Humprecht je zámek v okrese Jičín s výraznou elipsovitou stavební dispozicí, vystavěný v letech 1666-1668. Leží v CHKO Český ráj, asi 0,5 km severozápadně od Sobotky, na stejnojmenném katastrálním území.
Historie
Humprecht je lovecký zámeček a byl letním sídlem Humprechta Jana Černína z Chudenic, císařského velvyslance v Benátkách. Návrh vytvořil Carlo Lurago ve stylu manýrismu, s prvky pozdní renesance a raného baroka, pravděpodobně jako parafrázi Galatské věže v Cařihradě. Stavbu probíhající v letech 1666-68 vedl Francesco Ceresola, který také zámek po požáru roku 1678 opravil a zvýšil o jedno patro. Tím však byly přetíženy základy, takže musely být zbourány přízemní hospodářské budovy a základy zpevněny kvádry z pískovce. Zlatý půlměsíc byl na vrchol umístěn roku 1829 místo původního zrezivělého slovanského kříže na základě pověstí o tom, že Heřman Černín byl vězněn v Turecku.
Po Černínech zámek koupila roku 1738 rodina Netolických (Václav Kasimir Netolický z Eisenbergu), ovšem pomalu chátral. V letech 1937-39 byl rekonstruován. Za druhé světové války o něm Němci uvažovali jako o možné letecké pozorovatelně. V 70. letech 20. století byl zámek důkladně opraven.
Stavba a interiér
Lovecký zámek s elipsovitým půdorysem je umístěn na čedičovém návrší nad městem. Nad první střechou je umístěna elipsovitá lucerna (menší elipsovitá věžička) zakončená špičatou kuželovitou střechou, na které jsou umístěny čtyři komíny a která je zakončena půlměsícem. V horní části spodního patra se nachází dřevěný ochoz umístěný na kamenných krakorcích. V zámku je 27 místností, uprostřed stavby se nalézá šestnáct metrů vysoká elipsovitá hodovní síň s výbornou akustikou, kde se často konají koncerty a svatby. Na jejím stropě je namalován znak Černínů od R. Beneše, v dolní části malby al secco od R. Wiesnera vztahující se k životu Humprechta Jana. V místnostech rozestavěných do elipsy kolem akustické hodovní síně je umístěna zámecká expozice, a v místnostech druhého patra potom expozice Muzea města Sobotky- např. Mánesův Prapor Národní gardy z roku 1848. Tzv. "myší dírou" lze vystoupit na věž, odkud je pěkná vyhlídka na celý zdejší kraj. Parkoviště je cca 300 metrů u hřbitova. Cestou podél hřbitovní zdi je krásný výhled na město. Na okraji lesoparku je koupaliště s chatkami.Okolo zámku byla obora pro jeleny, později přeměněná na bažantnici.
(zdroj: Wikipedia, https://fotohistorie.cz , https://www.ebay.com ,https://www.hkregion.cz/dr-cs/1254-zamek-humprecht.html )












Humprecht v novém
Aktuální snímek Humprechtu z 20.března 2022 po západu slunce. Horní půlka fasády Humprechtu je opravena, vrchní lešení je dole. Nyní už se pracuje na spodní části, kde je opět lešení (to už naštěstí nebude na fotkách tolik rušit, jako když bylo v horní části).
V Dálce za Humprechtem je dobře vidět Bezděz a také hůře (ve větvích) rozhledna Čížovka. Foceno od Staňkovy Lhoty.(c) Václav Bacovský | krasnesvetlo.cz







Takhle
zapadlo slunce za Humprechtem ve středu 6.dubna. Pokud rádi pozorujete
západy slunce, tak mám tip: v následujících dnech bude slunce zapadat
při pohledu od Staňkovy Lhoty (kousíček nad Sobotkou) mezi Humprechtem a
Bezdězem. Při dobré viditelnosti je to parádní podívaná. Pod vodárnou
je dokonce lavička a obzor je otevřený...To nejlepší kino nám chystá
příroda a je zdarma!
(c) Václav Bacovský | krasnesvetlo.cz






Humprecht......a poslední paprsky nedělního slunce.(c) Václav Bacovský | krasnesvetlo.cz


Sobotka


Sobotka 1913
V levé části pohlednice je vidět parčík s pomníkem Václava Šolce.
archiv J.Peterka




Proměna krajiny během dvou dnů!
Jedna aktuální série s pracovním názvem "úterý/čtvrtek - aneb z jara do zimy" nafocená v okolí Libošovic, Rytířovy Lhoty a Dobšína v Českém ráji.
(c) Václav Bacovský | krasnesvetlo.cz

