Železný Brod

























Město Železný Brod (německy Eisenbrod) se nachází v okrese Jablonec nad Nisou, kraj Liberecký, zhruba 11 km jihovýchodně od Jablonce nad Nisou.Žije zde přibližně 6 000 obyvatel. Ve městě je evidováno 1 690 adres. Část města zvaná Trávníky s cennými příklady lidové architektury je od roku 1995 chráněna jako vesnická památková rezervace.
Historie
První písemná zmínka o Brodu pochází z roku 1352. Město Železný Brod leží v údolí řeky Jizery na samém jihozápadě Krkonošského podhůří; je rozcestím pro turistické výpravy do Krkonoš, Jizerských hor a Českého ráje.V roce 1920 zde byla založena odborná sklářská škola (SUPŠ sklářská). Díky ní se Železný Brod záhy stal významným centrem sklářského průmyslu a umění. S historií železnobrodského sklářství podrobně seznamuje Městské muzeum. Od 14. června 2000 město užívá také vlajku.Pamětihodnosti
- Kostel svatého Jakuba Většího. Kostel byl vystavěn v r. 1649, dnešní podoba je z 2. poloviny 18. století, kdy byla vystavěna také nová dřevěná zvonice u kostela. Ke kostelu patří kostnice z r. 1765, fara z r. 1723 a kamenné schodiště, směřující z Malého náměstí ke kostelu, které bylo zcela přestavěno roku 1940. Je lemováno barokními pískovcovými sochami sv. Anny, P. Marie Karlovské a sv. Jana Nepomuckého. Za kostelem nedaleko sakristie je umístěn tesaný pískovcový smírčí kříž.
- Kaple svatého Jana Nepomuckého
- Podstavec bývalé šibenice, popraviště
- Boží muka
- Socha svatého Jana Křtitele
- Sochy svatého Floriána a svatého Jana Nepomuckého
- Kašna se sochou Panny Marie Immaculaty na náměstí
- Českobratrská kaple
- Běliště
- Stavidla na řece Jizeře
- Kostel Nejsvětější Trojice v Bzí
- Buk na Popluží, památný strom, za kostelem sv. Jana Nepomuckého
- Lípa v Železném Brodu, památný strom, na jižním okraji města u čp. 158
- Přírodní památka Na Vápenici
- Malá vodní elektrárna vystavěná na obnoveném náhonu z roku 1861; technická památka
- Budova městské záložny architekta Jindřicha Freiwalda
- Pomník prezidenta T.G. Masaryka v Masarykově ulici
Pověsti
- Rozvodněná Jizera kdysi podemlela kostelní zvonici a ta se zřítila do jejích vod. Zvonici poté obec vystavěla novou, ale na nový zvon neměla peníze a původní zvon se nepodařilo najít. Jednoho dne na poli na břehu Jizery oral sedlák Kolostůj, a ten oradlem narazil na zvon, který zvolal: "Bim bam, patřím k vám!" Tak občané našli svůj ztracený zvon. Pouze jeho srdce chybělo, a tak železnobrodský kovář musel vyrobit nové. Pole, kde byl zvon nalezen, se pak dlouhá léta nazývalo U Zvonu.
- Kostel Nejsvětější Trojice v Bzí chtěli původně postavit na cestě k Alšovicím, ale zvon z věžičky každou noc odlétl ke břehu Jizery. Když se to opakovalo potřetí, raději kostel rozebrali a postavili na místě, které jim zvon označil.
Významné budovy z 20. století
Budova Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské pochází z roku 1925. Vystavěna byla, aby podpořila rozvoj tehdejšího sklářského průmyslu. Mezi osobnosti školy založené roku 1920 patřili profesoři výtvarníci, absolventi pražské Uměleckoprůmyslové školy v Praze (spolu s ředitelem Aloisem Metelákem sochař Jaroslav Brychta, Zdeněk Juna, Ladislav Přenosil či Oldřich Žák).Budova kina byla vystavěna v roce 1964. Vedoucím architektem byl Karel Hubáček, který mimo jiné projektoval architektonické skvosty jakým je budova vysílače Ještěd či Kino Máj v Doksech. Kino bylo osazeno novou digitální technologií v roce 2012 a v současné době funguje jako Kulturní centrum KC KINO, které se stalo mladým kreativním prostorem plně prodchnutým atmosférou 60. let.Významní rodáci
- Josef Matoušek starší (1876-1945), československý politik, ministr a poslanec Národního shromáždění za Československou národní demokracii, pak senátor za Národní sjednocení
- Josef Kalfus (1880-1955), národohospodář, politik, ministr, účastník protinacistického odboje
- Jiří Plachý (1899-1952), český herec
- Rudolf Hásek (1899-1993), legionář, účastník protinacistického odboje, exportér bižuterie
- Bohumil Vančura (1922-?), český malíř, grafik, typograf a ilustrátor
- Jaroslava Brychtová (1924-2020), česká sochařka a sklářka
- Pravoslav Rada (1923-2011), český keramik
Části města
- Železný Brod
- Bzí
- Horská Kamenice
- Hrubá Horka
- Chlístov
- Jirkov
- Malá Horka
- Pelechov
- Splzov
- Střevelná
- Těpeře
- Veselí
písmeno V jako Viktoria,tedy latinsky vítězství
Na
první pohled majstrštyk Goebbelse. Ukrást spojencům a odboji symbol
vítězství a využít ho pro svoji propagandu chtělo opravdu velkou drzost.
Všudypřítomné "V" bylo tak otravné, že řadové protektorátní občany o
vítězství Říše nejenže nepřesvědčilo, ale ty odvážnější vyburcovalo k
protiněmeckým činům. Véčko se proto potichu vytratilo z výloh, novin,
záhonů i lokomotiv už v roce 1942. (komentář Mirek Fotočas)










STARÁ ŽELEZNOBRODSKÁ RADNICE
Roubenou barokní radnici nechali postavit páni Desfoursové (des Fours) roku 1670. Patrová budova měla v průčelí podloubí, nápadná byla strážní věž s ochozem a na vrcholu věže lucerna zastřešená cibulí se skvěla. Radnice dobře sloužila přes dvě století. Poté začala stará dřevěná budova hrozit zřícením. Hlavně tedy při divokých jednáních místních zastupitelů. A tak byla roku 1890 zbořena, aby uvolnila místo radnici nové.(color Fotočas)


































V Železném Brodě
se ustavil sbor Jednoty bratrské na základě přestupového hnutí v roce 1920. Po položení základního kamene 1. května 1924 byla bratrská modlitebna slavnostně otevřena v roce 1925, za kazatele Bohumila Vančury, syna pozdějšího biskupa Václava Vančury. Budova byla postavena nápodobou kostela Jednoty bratrské v Herrnhutu/Ochranově.
zdroj:https://mistareformace.cz/cs/m/bratrsky-sbor-zelezny-brod
(autor příspěvku Jiří Peterka)


























Kdy jindy se vracet do minulosti, než v době trochu krušné
archiv Zdenka Hromase a Jana Maška

































Zvonice u kostela sv. Jakuba
Zvonice byla součástí železnobrodského kostelního areálu nejpozději od konce 15. století. V současné podobě vznikla roku 1761 podle projektu zdejšího stavitele J. J. Volkerta. Požár zvonice v noci z 12. na 13. května 2007 znamenal kromě ztráty značné části autentické dřevěné konstrukce, dnes doplněné novými prvky, i zánik nejstaršího zvonu jabloneckého okresu, odlitého roku 1497. Obnova zvonice (naštěstí tedy nikoli výstavba nové, která by byla pouhou replikou) proběhla roku 2008.
(zdroj: https://mapy.cz , https://www.hrady.cz )





Bývalá železnobrodská radnice, staré perníkářství z 18 stol a roubenky v Horecké ulici
(autor příspěvku Vlasta Salátek)







vycházka památkovou rezervací Trávníky v Železném Brodě.
(foto Pavla Bičíková)


