Obecná škola Horní Světlá
Obecná škola Horní Světlá
Horní Světlá čp. 110
Rok postavení:1841
Obecná škola v Horní Světlé byla v roce 1841 postavena nejprve jako přízemní objekt, a to nákladem 4.800 zlatých. Byla vysvěcena 11. května 1842 a předána obci k vyučování. Následkem nárůstu počtu žáků a rozšíření školy na dvoutřídní bylo v roce 1883 přikročeno k přístavbě prvního poschodí. Budova byla elektrifikována roku 1922.Posledním vyučovacím dnem (v německém jazyce, ale i vůbec) byl 6. květen 1945. Pod českou správou se škola formálně stala filiálkou školy v Dolní Světlé, ale pro nízký počet dětí z řad novoosídlenců se zde již nikdy nevyučovalo. V roce 1945 sídlila v přízemí budovy místní správní komise a následujícího roku byla zdejší škola zrušena. Objekt se poté stal rekreačním zařízením národního podniku Pragolak a později připadl Městskému národnímu výboru Kladno, resp. jeho odboru školství, který v bývalé škole pořádal dětské ozdravné pobyty. Koncem 80. let bylo zjištěno statické narušení budovy a následně vydán demoliční výměr. Po provedené demolici v roce 1990 zde měl vyrůst objekt nový, k uskutečnění tohoto záměru však již nedošlo a dosavadní vlastník se stavební parcely následně zbavil.
Zdroj:REICH, Eduard: Geschichte des Schulwesens im Bezirke Deutsch-Gabel, 1937
SCHUBERT, Edmund: Ortschronik von Oberlichtenwalde, 1997 PAVÝZA, Ladislav: Horní Světlá, ohlédnutí za minulostí
autor příspěvku Jaroslav Freier
Občas se zadaří a bůhvíjakými cestami osudu se mi dostanou do rukou fotografie osob a míst z našeho kraje, skrývající pozoruhodná tajemství a různé životní osudy.Je tomu tak i v případě této malé fotky, pořízené jednoho letního dopoledne roku 1943 před hornosvětelskou školou. Ten kluk, oblečený v bílé košili a tehdy oblíbených tyrolských "Lederhosen", to je Gerhard Schütky, syn hornosvětelského učitele Kurta Schütky a jeho ženy Marie (na fotografii).
Gerhardovi bylo v té době kolem deseti let, jeho otci táhlo na pětačtyřicet a zbýval mu necelý rok života. Někdy v roce 1944 totiž zahynul v těžkých bojích kdesi na východní frontě a jeho jméno je vytesané na pamětní desce pětatřiceti padlých mužů z Horní Světlé, umístěné v mařenickém kostele. Gerhard s matkou byli v roce 1945 odsunuti do Německa a jejich další osud je neznámý. Štít v pozadí, obložený deštěním z různobarevných eternitových šablon, patří malému domku čp. 25. Bydlela zde Anna Fischerová, trafikantka a tchyně obchodníka Josefa Kaufmanna, zavražděného 11. září 1928 na silnici mezi Novou Hutí a Leinertovým obrázkem. Paní Fischerová seděla v době incidentu s Kaufmannem na voze, byla postřelena, ale útok přežila.
Její dům v posledních letech bohužel chátrá. Louka, na které byla fotografie pořízena, je v současné době využívána jako zahrada s vzrostlými stromy. Jsem rád, že se mi alepoň okrajově podařilo poodhalit příběh jedné rodiny, která tu kdysi žila, a jejíž osud byl hořce poznamenán bouřlivým během dějin. Takových příběhů jsou totiž v našem okolí stovky, ale naprostá většina jich je dnes nenávratně ztracena a zapomenuta.
zdroj: Pod Luží