Saňkařská dráha

19.11.2021
Sáňkařská dráha Smržovka, "Kalamita" 1981 (archiv Luboše Beránka)
Sáňkařská dráha Smržovka, "Kalamita" 1981 (archiv Luboše Beránka)

První sáňkařská dráha

 vznikla ve Smržovce již v roce 1912 a vedla z vrcholu Černé studnice až k továrně Karla Roigka v Táborové ulici č.p. 887 a 888, ve které se vyráběla střešní lepenka a cement. Ve Smržovce se závodilo na více místech, například na cestě ze Stráže do Střední Smržovky k bývalému hostinci Fortuna.
Smržovští sáňkaři patřili již mezi dvěma válkami k mezinárodně úspěšným. Hani Finková byla ve 30. letech dvakrát mistryní Evropy, Alfréd Soukup skončil na dvousedadlových saních druhý. Ano, ten známý Soukup, výrobce saní. Pro zajímavost - Alfréd Soukup startoval ještě v roce 1961, ve svých 75 letech, na mistrovství ČSSR na Slovensku.
Druhá světová válka tradici sáňkařských závodů přerušila, ale již v roce 1946 ji bratři Josef a Bohuslav Patrmanovi obnovují, když pořádají první poválečný závod a zakládají sáňkařský oddíl. V roce 1950 se koná na dráze z Horní Černé Studnice do Jablonce nad Nisou mistrovství Československé republiky a vítězem se stává Rudolf Musil ze Smržovky.
Zlaté období smržovských saní, které spadá do 60. let a začátku 70. let 20. století, se rozjíždí, u nás i ve světě jsou známá jména smržovských závodníků. Vzpomeňme alespoň na ty nejúspěšnější a nejznámější: Horst a Roland Urbanovi, Dana Beldová - Spálenská, Erich Peukert, Jiří Hujer, Jan Hamřík, Anelis Vaterová - Vobořilová, Hana Nesvadbová, Manfred Novotný, Petr Škrabálek a další. Olympijských her, evropských, světových i domácích klání se zúčastňují smržovstší sáňkaři v hojném počtu a dosahují vynikajících úspěchů.
15. července 1972 byla zahájena výstavba betonové sáňkařské dráhy podle návrhu Horsta Urbana a projektu ing. Nechanického. 10. listopadu 1975 byla dráha, 1020 m dlouhá, se sklonem 8,3 %, s 8 zatáčkami a karuselem, slavnostně otevřena. Od roku 1975 se na dráze nejen sáňkuje, ale startují tady i odvážní skeletonisté. 80. a 90. léta přinesla do sáňkování mnohé problémy, závodníků ubývá, zimy nejsou dobré, ve světě se staví uměle chlazené dráhy, kterým nemůže smržovská konkurovat. Chybí potřebné finance. V současné době probíhají rekonstrukce některých částí sáňkařské dráhy, která je v České republie jediná sjízdná, avšak závislá na rozmarech počasí.
Ve všeobecném povědomí je sáňkařský sport spojen především se jménem kreslíře Petra Urbana, ostatní závodníci v mezinárodní konkurenci získávají body spíše jako junioři. Ve Smržovce přesto chuť sáňkovat stále trvá, úspěšné sezóny žákovských kategorií jsou toho důkazem.
Zdroj: Historické procházky Smržovkou, kalendář 2005
pohlednice 1975, archiv Muzeum místní historie

Závodní sáňkařská dráha Smržovka.

 Sáňkařská dráha, která proslavila Smržovku nejen u nás, ale také v zahraničí, byla vybudována v roce 1912.

Ta současná vznikla v letech 1972-1975.

Dráha je dlouhá 1 020 m, má převýšení 82 m, dosahuje se zde průměrné rychlosti 79,6 km/h, maximální 103 km/h. Raritou je kruhová 400stupňová zatáčka (karusel).Sáňkařskou dráhu vlastní TJ Saně Smržovka, jehož členové již pro Smržovku získali nemálo medailí z mezinárodních i světových sportovních událostí.Nepodařilo se mi dohledat informace o aktuálním využívání této dráhy. I když na první pohled vypadá, že už má svoji slávu za sebou, tak si dovedu představit, že by pod sněhem mohla fungovat. Jsou zde vidět i moderní kamery a novější kabely, ale mám z toho místa smíšené pocity. Pokud má někdo informace o aktuálním stavu využívání, či plánech vlastníka dráhy, budu rád za tyto informace, a v případě relevantního zdroje je doplním k webovému příspěvku.

Nepleťte si tuto dráhu s přírodní sáňkařskou dráhou z rozhledny Černá Studnice: https://www.jednoustopouceskem.cz/rozhledna-cerna-studnice/Informace o poloze a přístupnosti:https://www.jednoustopouceskem.cz/zavodni-sankarska.../_____www.jednoustopouceskem.czJednou stopou Českem | Jednou stopou za hranice ČRVýlety v jedné stopě | Parťáci v jedné stopěIG: @jednoustopouceskem | @motorkarnacestachPartner projektu: BMW Motorrad DyCom Karlovy Vary | www.dycom.cz