Fojtka

14.10.2021
zdroj: Aukro
zdroj: Aukro
Foto: Petr Holan 💙
Foto: Petr Holan 💙
Fojtka v roce 1934 (archiv Jana Zahurancová)
Fojtka v roce 1934 (archiv Jana Zahurancová)
Fojtka - 60.léta  (archiv Jany Zahurancové)
Fojtka - 60.léta (archiv Jany Zahurancové)
archiv V.Hájek
archiv V.Hájek

Fojtka

Obec leží na západním úpatí Jizerských hor po obou březích Fojteckého potoka, který od roku 1906 naplňuje Mníšeckou Fojteckou) přehradu. Fojtka nazvaná po fojtovi, tedy vesnickém rychtáří, byla založena roku 1559, Z přírodovědeckého hlediska jsou pozoruhodné zdejší tisy červené, dosahující stáří kolem 400 let. Rostou nejen jednotlivé v obci, ale na svahu Dračího kamene je od roku 1977 i chráněná památka Pod Dračí skálou s několika sty exempláři tohoto zákonem chráněného jehličnatého stromu. Na druhé straně údolí jsou v Zaječím dole malebné, již dlouho opuštěné lomy na zdejší proslulou tmavou pevnou žulu, amfbolický granodiorit. Nedatovaná pohlednice je mladší a soudě podle razítka na jejím rubu prodával ji před druhou válkou ve svém hostinci Hotel Voigtsbach, největším v obci, jeho maitel továrník Emil Šimon. Dům, dnes ev, č, 68 v horní Části obce vlevo u silnice, je opuštěn.

(zdroj: kalendář Jizerky na dobových pohlednicích 2020)
(zdroj: kalendář Jizerky na dobových pohlednicích 2020)

Vodní nádrž Fojtka (někdy nazývána Fojtecká přehrada nebo Mníšecká přehrada) je přehradní nádrž na potoce Fojtka v obci Mníšek (k. ú. Mníšek u Liberce), 6 km severně od centra Liberce, postavená v letech 1904 až 1906. Zděná hráz je 11 m vysoká a 146 m dlouhá. Celá nádrž má rozlohu 7 hektarů s průměrnou hloubkou okolo 10 m. Přehrada byla postavena podle projektu kdysi nejlepšího projektanta na vodní díla v Evropě Otto Intze, který projektoval všechny přehrady v povodí Lužické Nisy.

Využití

Přehrada slouží i jako koupaliště. Na březích je mnoho místa pro slunění i pro hraní her. Na západním břehu je vyhledávána nudistická pláž. Hojně se zde vyskytují lososovité ryby.

Cyklostezka

Od roku 2012 je po obvodu vodní plochy nově vybudovaná stezka. Její povrch je z drcené žuly a tím bohužel opravdu jen pro horské kolo. Polovina vede po upravené části s lávkou v lesnatém břehu (lze zahlédnout i nějakého toho nudíka). Délka stezky je přibližně 1,5 kilometru a lze ji použít jako zpestřující procházku po koupání.

Koupání

Oproti jiným přehradám v okolí Liberce je Fojtka o trochu studenější z důvodu stínu ve kterém se z části nachází. Nebývá zde nikdy mnoho lidí, spíše místních. Plavci ocení rozměry nádrže tím, že vzdálenost od nejpoužívanější pláže k protějšímu břehu je přibližně 100 metrů. Díky běžnému zbarvení vody může osoba plavajíc prsa být bez plavek. Obtěžování hmyzem je jako všude. V čase kdy se nikdo nekoupe kvůli počasí a vy ano, naštvete rybáře.

(zdroj Wikipedia)

Fojtka-Mlýnice kolem roku 1920  (archiv Jany Zahurancové)
Fojtka-Mlýnice kolem roku 1920 (archiv Jany Zahurancové)
archiv V.Hájek
archiv V.Hájek
Fojtka 1909 (archiv J.Peterka)
Fojtka 1909 (archiv J.Peterka)

**Fojtka **Vodní nádrž Fojtka

(někdy nazývána Fojtecká přehrada nebo Mníšecká přehrada) je přehradní nádrž na potoce Fojtka v obci Mníšek (k. ú. Mníšek u Liberce), 6 km severně od centra Liberce, postavená v letech 1904 až 1906. Zděná hráz je 11 m vysoká a 146 m dlouhá. Celá nádrž má rozlohu 7 hektarů s průměrnou hloubkou okolo 10 m. Přehrada byla postavena podle projektu kdysi nejlepšího projektanta na vodní díla v Evropě Otto Intze, který projektoval všechny přehrady v povodí Lužické Nisy.

(archiv J.Peterka)

Fojtka

Povodeň na Fojteckém potoce u křižovatky na Zaječí důl v roce 1897

Zdroj: František Vydra, Vitalij Marek a Petr Prášil - Hrádecko a Chrastavsko na starých pohlednicích, 2005