Sklářská výroba

11.12.2021

Sklářská výroba v Desné

 je spojena se jmény Preussler, Unger, Friedrich, ale nejznámější je zcela jistě jméno Riedel. Rod Riedelů patří k nejvýznamnějším sklářským rodům na území Čech. Během tří generací vybudovali sklářský průmysl v takovém rozsahu, že se Jizerské hory řadily k nejdůležitějším sklářským oblastem světa. Budovy Riedelových skláren stojí v Desné dodnes. V místech, kde stojí sklárny akciové společnosti Preciosa Ornela, působila v minulosti řada sklářských firem. Ty dávno zanikly, ale skleněné předměty, které přivedly na svět, se dál ve sklárnách společnosti Preciosa Ornela vyrábějí. Vznikají ve stejných sklářských hutích a brusírnách.

Po druhé světové válce tvořily společný podnik Jablonecké sklárny Desná, po roce1990 byl podnik privatizován a v roce 2009 byla založena akciová společnost Preciosa Ornela. Ta úspěšně navázala na tradici založenou Josefem Riedelem, nejznámějšíma nejvýznamnějším sklářským podnikatelem v našem regionu v 19. století.

Pod značkou "Desná" je nabízen sortiment výrobků označovaných jako umělecká krystalerie nebo luxusní foukané a lisované sklo. Výroba probíhá tradičním způsobem, častoz dochovaných původních forem. Nabídka vzorů je bohatá a mnohé jsou tak zdařilé,že odolaly všem módním vlnám i změnám vkusu a vyrábějí se již desítky let.Část nových výrobků se snaží být svébytným artefaktem, který svým ztvárněním prozrazuje, že vznikl na začátku jedenadvacátého století. Ze spolupráce se současnými výtvarníky se tak rodí nové výrobky, které jsou důstojným pokračováním dlouhé tradice.

Pohled na údolí Desné a Tanvald kolem roku 1900 (zdroj: Průvodce Industriál libereckého kraje, 2007)
Pohled na údolí Desné a Tanvald kolem roku 1900 (zdroj: Průvodce Industriál libereckého kraje, 2007)

Riedlovy sklárny v Desné 

Pohlednice z počátku 20. století zobrazuje srdce sklářské prvovýroby v Jizerských horách, hutě v Dolním Polubném a Příchovicích. Shluk hutních hal, továrních komínů, skladů a domků, mezi kterými se proplétá spoutaná říčka Desná, zarámovaný horskými stráněmi. Zde, v království "sklářského krále Jizerských hor" Josefa Riedela, se tavily nejen polotovary pro stovky výrobců jablonecké bižuterie, ale vždy také duté sklo. A právě to nás zajímá. Nic proti "lahváčům" či pivním plechovkám, ale každý správný piják musí uznat, že lahodný mok chutná nejlépe z čirého skla. Iřpytivé zlato protknuté slunečními paprsky završené načechranou bílou čepicí poskytuje požitek nejen chuťovým pohárkům, ale také oku. A poháry, holby, karafy, džbánky, číše a půllitry - ty u Riedla vždy uměli. zdroj: kalendář Za pivem Libereckým krajem na dobových pohlednicích, 2015