Riedlova vila

11.12.2021

Riedlova vila představuje typ honosného sídla významného průmyslníka. Stojí na pozemku, na kterém se v letech 1839-1851 rozkládaly ve své době proslavené a oblíbené vodoléčebné lázně. Po jejich zániku v jejich místě nechal Josef Riedl ml. postavit na základě architektonického návrhu, který údajně vypracoval ateliér Krajinské stavební společnosti v Lublani a projektu jabloneckého architekta Arweda Thameruse, rodinnou vilu. Stavbu provedl Stefan Umann z Dolního Polubného, interiér zařizovala firma pražského architekta Jindřicha Röhrse. Po smrti Josefa Riedla ml. v roce 1924 patřila vila jeho dvěma synům Waltrovi a Arnnovi. Walter Riedel nechal vilu částečně v roce 1927 přestavět. Riedlové vilu vlastnili do konce 2. světové války. V roce 1945 ji musel Walter, aktivní příslušník nacistickém hnutí, s celou rodinou opustit. Budova pak byla využívána k různým účelům. Vila je zapsána v Ústředním seznamu kulturních památek ČR. Dnes patří městu Desná. Funguje zde mateřská škola, informační a kulturní středisko, knihovna a malé muzeem s expozicí z historie Desné a sklářské výroby. (text a foto Jiří Brožek)

archiv J.Peterka
archiv J.Peterka

Riedlova vila - Desná

Riedlova vila představuje typ honosného sídla významného průmyslníka. Stojí na pozemku, na kterém se v letech 1839 - 1851 rozkládaly ve své době proslavené a oblíbené vodoléčebné lázně. Po jejich zániku nechal Josef Riedl ml. na tomto místě postavit na základě architektonického návrhu, který údajně vypracoval ateliér Krajinské stavební společnosti v Lublani a projektu architekta Arweda Thameruse, rodinnou vilu. (autor příspěvku Jiří Peterka)

Interiér Riedlovy vily (archiv J.Peterka)
Interiér Riedlovy vily (archiv J.Peterka)

Riedlova vila

 byla postavena v secesním stylu severoitalské architektury. Jejím autorem je Arwed Thamerus. K vile patří také rozsáhlá zahrada. Rodině Riedelů objekt patřil až do roku 1945, kdy byl zkonfiskován.

Vila je majetkem města Desná a nachází se zde kulturní a informační středisko s knihovnou, muzeum s expozicí regionální historie a historií sklářského rodu Riedelů, dobové dokumenty a sklo.

(Zdroj: Wikipedia,  foto Martin Tesař)

Interiér Riedlovy vily (archiv J.Peterka)
Interiér Riedlovy vily (archiv J.Peterka)
Interiér Riedlovy vily (archiv J.Peterka)
Interiér Riedlovy vily (archiv J.Peterka)

Riedlova vila- 

Desná Dříve tato vila sloužila i jako mateřská školka, do které jsem i já jako malé dítě koncem 70. let chodil.😍 Byla postavena v secesním stylu severoitalské architektury. Jejím autorem je Arwed Thamerus. K vile patří také rozsáhlá zahrada. Rodině Riedelů objekt patřil až do roku 1945, kdy byl zkonfiskován. 

(archiv J.Peterka)