Kristýna

Christianenschacht, Důl Kristýna, jezero Kristýna
několik snímku vypůjčeno z webových stránek České geologické služby
Dále jsem přiložil celkovou fotografii těžní věže a dále fotografii mého pradědečka Antona Prchlika - Steigera na šachtě Christian fotka je datována 1942. (autor příspěvku Mára Prchlík)





Historie oblíbeného koupaliště Kristýna v Hrádku nad Nisou
sahá až do roku 1786, kdy se začalo pátrat po ložiscích uhlí. Po nálezu lignitových slojí bylo v okolí města otevřeno několik šachet. Jako nejbohatší a jediný perspektivní se ukázal důl Kristýna. Po druhé světové válce, se na něm přešlo k povrchové těžbě, která byla 30. 4. 1972 ukončena. Jámu pak zatopila podzemní voda a vzniklá vodní plocha začala být využívána jako koupaliště. Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let vznikl na březích jezírka rozsáhlý rekreační areál.Rekreační areál Kristýna nabízí nejen plážovou pohodičku a koupání v pověstné čisté vodě, jejíž kvalita odolá vždy až do konce letní sezony, ale i několik asfaltových okruhů pro kolečkové brusle, mnoho tras pro pěší i cykloturistiku. Na své si zde přijdou i rybáři. Jen skok je to na hrad Grabštejn, jehož opevnění od pradávna střežilo údolí řeky Nisy se starou kupeckou stezkou. V oblasti se nachází ještě zámky Frýdlant, Sychrov a hrad Lemberk. A jelikož areál leží prakticky na hranicích s Německem, tak to je opravdu kousek i do královského města Žitava či půvabných lázeňských měst Oybin a Jonsdorf. Plážovou pohodu je proto možné zpestřit výletem k sousedům. Tedy jakmile to bude možné.
(autor příspěvku: Květa Vinklátová)







Hrádek nad Nisou
Po skončení těžby lignitu 30.4.1972 vzniklo rekreační středisko " Kristýna"
Historie
Nekvalitní lignit (málo kvalitní sírnaté uhlí) bylo na okraji Hrádku nad Nisou těženo hlubinným způsobem od konce 18. století, kdy průzkum inicioval a později provozoval několik šachet hrabě Kristián Kryštof Clam-Gallas po vzoru už delší dobu probíhající těžby v blízké Žitavské pánvi.[2] Vzniklo několik šachet (Christian, Barbara, Franz a Eduard), pak ještě Lamprecht, Marie, Pauli, Wilibald a Wenzel. Kristiánské šachty (německy Christian Schächte), odkud pochází i současný název Kristýna, byly nejperspektivnější a poskytovaly nejkvalitnější uhlí, kterým zásobovaly také Liebigovu továrnu v Liberci na Jablonecké ulici, kde byly v letech 1835-1838 instalovány parní stroje. Uzavřeny byly v roce 1896. Po druhé světové válce byl proveden geologický průzkum, podle kterého byl v roce 1952 na místě dnešního jezera otevřen povrchový důl. Velká povodeň v roce 1958 zaplavila lomu tak, že musela být voda odčerpávána téměř tři měsíce.Povrchová těžba byla skončena v mezi lety 1968-69, a pumpy odčerpávající velké množství prosakující podpovrchové vody byly definitivně vypnuty dne 30. 4. 1972.Důl byl důl postupně zatápěn a po třech letech se naplnilo antropogenní jezero.Koncem 70. let vznikl na severním straně rekreační areál. Při bleskových povodních 7. a 8. srpna 2010 byla Kristýna postižena průnikem vody ze sousedící řeky Nisy, která poničila pláže i nádrž naplaveným bahnem (viz Povodeň na Lužické Nise 2010). Po 10 dnech rozbory vody umožnily opětovné otevření pro koupání.
(zdroj: wikipiedie)












2015
(foto Jana Zahurancová)

