Hostinec Semerink

30.10.2021
https://zajezdni-hostinec-semering.webnode.cz/fotogalerie/
https://zajezdni-hostinec-semering.webnode.cz/fotogalerie/

Hostinec s dlouhou tradicí

Historie hostince začíná v roce 1870, kdy jej založil tehdejší majitel Karel Prokop při původní formanské cestě přes Ještědský hřeben. Již v té době se objevilo jméno Gasthaus zum Semmering.
Do roku 1940 se zde vystřídalo 11 majitelů, kteří hostinec rozšiřovali a upravovali. Během těchto let tak přibylo 7 pokojů, řeznický krám, jatka, maštal a chlévy, kryté verandy, taneční sál a vodní nádrž, která sloužila jako napajedlo pro koně, které zde přepřahali. Vodní nádrž později sloužila jako koupaliště pro návštěvníky hostince.
Mezi lety 1940 - 1945 vlastnil a provozoval hostinec Leopold Keller, kterému byla nemovitost včetně pozemků vyvlastněna a on sám odsunut jako Sudetský Němec. Hostinec tak přešel do vlastnictví Fondu národní obnovy, odkud byl převeden pod Sokol I. Smíchov a stal se tak místem pro letní i zimní tábory a rekreační členskou základnu.
V letech od r. 1950 do r. 1990 vlastnila nemovitost TJ Naftové motory Smíchov, která zde provozovala turnusové rekreace členů a pracovníků. V roce 1990 se majitelem opět stal Sokol I. Smíchov, který nemovitost v roce 2006 prodal do soukromých rukou a do roku 2013 nemovitost bez využití chátrala.
V říjnu 2013 byl hostinec zakoupen současnými majiteli, kteří zde 4. dubna 2015 po 70 letech obnovili provoz hostince s tradičním názvem Zájezdní hostinec Semering. V současné době je v provozu výčep, kuchyně, hostinské pokoje, pastviny s hospodářskými zvířaty a vodní nádrž, která poslouží ke koupání či rybolovu.
( Přiložená vzácna pohlednice z roku 1897 s podobiznou prvního majitele se dražila na eBay a vydražila se za 42 Euro )

(autor příspěvku: Karel Krenk)

Hostinec Semerink v Křižanech (1936)

....nebo také ve Světlé pod Ještědem.
Dům pod serpentinami vinoucími se na Tetřeví sedlo tak trochu neví, čí je. Zatímco číslem popisným náleží do Křižan, katastrálním územím přísluší do Světlé. Buď jak bud, je to poslední stavení před náročným stoupáním z kraje "zákopčáků" do Liberce. Vlásenky mu také podle známého alpského průsmyku daly jméno. Pocestní, koně, povozy a později motocykly, autobusy či jízdní kola v těchto místech překonávají Ještědský hřbet od roku 1866, kdy byla tři roky trvající stavba silnice dokončena. Dříve se tu říkalo U Zikmundů, ale pivo tu dávno netočí. To v době první republiky, kdy fotograf zachytil před hostincem školní výpravu, tu kromě "Ihee, Limonade, Kaffee, Milch" nabízeli také výtečná "Maffersdorfer Biere".
(zdroj: Za pivem Libereckým krajem na dobových pohlednicích, 2015)

https://zajezdni-hostinec-semering.webnode.cz/fotogalerie/
https://zajezdni-hostinec-semering.webnode.cz/fotogalerie/