Chata Na Trávníku

30.10.2021
1938 (archiv Tomáš Stracke)
1938 (archiv Tomáš Stracke)

Rasenbankbaude, chata Na Trávníku (Travnaté lavičce)

Majitel a provozovatel Franz Kunze z Schönbachu / Zdislavy ji postavil a otevřel v září 1933, v roce 1945 ji zapálil při odsunu.Chata stála v nadmořské výšce 686 m.n.m. na Kammweg / hřebenovce v sedle mezi Große Kalkberg / Velkým Vápenným (790 m.n.m.) a Scheufflerkoppe / Lomem (682 m.n.m.) na Jeschkenkamm / Ještědském hřebeni.Nejbližší obce jsou Schönbach / Zdislava na západě a Christofsgrund / Kryštofovo údoli na východě. (autor příspěvku Radek 'habendorf' Kudela)

Chata na Trávníku u Zdislavy (Zdroj: kalendář Rok 2017 s dobovými pohlednicemi)
Chata na Trávníku u Zdislavy (Zdroj: kalendář Rok 2017 s dobovými pohlednicemi)

Chata Na Trávníku pod Zdislavským Špičákem

Až daleko na severozápadě Ještědského hřbetu stála ještě po druhé světové válce turistická chata zvaná německy Rasenbankbaude, česky Chata na Trávníku. Její název připomíná blízkou křižovatku turistických cest, která leží na opačném, severním svahu Zdislavského Špičáku než chata. Dodnes se zde říká Na Trávníku, prý podle drnové lavičky pro lovce, která zde kdysi bývala. Chata byla postavena ve 30. letech minulého století v nadmořské výšce 686 m a provozovali ji manželé Kunzeovi, a proto byla mezi turisty známá 1 jako Kunzebaude. Nedaleko ní stála i menší chata zvaná Foórsterbaude. Obě chaty byly po válce pro zchátralost strženy, ale jejich základy jsou dosud patrné a v okolním lese lze ještě pod mechem objevit zanechané nádobí a skleničky.

Chata na Zdislavském Špičáku v roce 1934

Oblíbená turistická chata stála na hlavním Ještědském hřbetu asi od třicátých let minulého století. Po druhé světové válce zchátrala a byla odstraněna, ale její základy jsou ještě na jihovýchodním svahu Zdislavského Špičáku (688 m n.m.) patrny. Svoje známější jméno Chata U Drnové lavičky dostala po nedaleké křižovatce turistických cest v horském sedle zvaném dnes Trávník. Původní německý název Rasenbank měl prý připomínat dávnou prostou lavičku z drnů, na které kdysi odpočívali lovci zvěře. Chata se ale po svém majiteli jmenovala i Kunzebaude. Jen kousek od ní stávala ve stejné době i menší chata zvaná Försterbaude, kterou po válce stihnul týž osud jako její větší sousedku. Pozorný návštěvník může v mechu a trávě objevit nedaleko základů Kunzeho chaty i střepy skleniček a lahví. Rozvaliny bývalé chaty jsou zakresleny ve 2. vydání mapy Ještědského hřbetu 1: 25 000.

Chata Trávník - Rasenbankbaude

Na trase Modré hřebenovky cestou z Ještědu na Velký Vápenný vyrostla v třicátých letech 20. století nedaleko rozcestí Trávník nad Zdislavou v nadmořské výšce 686 metrů turistická chata Rasenbankbaude. Slavnostní otevření se uskutečnilo v září 1933 a provozoval ji Josef Kunze se ženou. Pořádaly se tu tancovačky, slavily se Silvestry. Po válce chata vyhořela, údajně ji hostinský před odsunem zapálil. Trosky jsou v lese dodnes.

(autor příspěvku Jan Mikulička)