Příchovice ( Kořenov)
Příchovice 1938
Malá obec Příchovice se nachází na Kořenovsku. Před rokem 1848 patřily Příchovice k Semilskému panství. Skládaly se z několika částí: Dolních a Horních Příchovic, Pustin, Moravy, Libštátu, Potočné, Nové Huti a Tesařova. V obci bývala převaha občanů německé národnosti, kteří se živili především sklářstvím, tkalcovstvím a dřevařstvím. V 19. století byla obec povýšena na městys. Dnešní Příchovice mají charakter poklidné malé horské obce, která nabízí atraktivní výchozí bod pro zimní i letní turistiku. Zatímco v létě je protkána cyklotrasami, v zimě se nabízí možnost běžeckého lyžování na hřebenech Jizerských hor a sjezdové lyžování v ski areálu Kořenov - Příchovice, nebo v nedalekém ski Rejdice.
autor příspěvku Jiří Peterka
Příchovice (německy Stefansruh nebo Stephansruh či Przichowitz) jsou vesnice, část obce Kořenov v okrese Jablonec nad Nisou. Nachází se asi 3 km jihozápadně od Kořenova. Je zde evidováno 279 adres. Trvale zde žije 271 obyvatel.
Poloha obce
Střed obce s kostelem sv. Víta Domy v obci s šindelovými střechamiPříchovice leží v katastrálním území Příchovice u Kořenova o rozloze 4,94 km2. V obci je rozmístěno několik soch světců. V centrální části obce s novorománským kostelem sv. Víta, vzdálené dva kilometry jihozápadně od Kořenova, se nacházejí dvě restaurace.
Díky nadmořské výšce 760 m jsou Příchovice centrem zimních sportů. Lyžařský areál "U Čápa" disponuje vlekem a dvěma sedačkovými lanovkami. Sedačková lanovka a sjezdovky sousední obce Rejdice hraničí přímo s místní částí Příchovice. V obci je proto několik rekreačních objektů, které využívají především přespolní návštěvníci.
Dějiny
Příchovice se původně skládaly z osad a částí Dolní Příchovice, Horní Příchovice, Pustiny, Morava, Libštát, Potočná, Nová Huť, Tesařov a mnoha samot a samostatnou obcí byly v letech 1850-1960. 28. dubna 1897 byly povýšeny na městys. Od poloviny 19. století spadaly Příchovice do soudního okresu Tanvald a od roku 1960 jsou součástí Kořenova.
V roce 1991 žilo v obci 309 obyvatel. Sčítání lidu v roce 2001 zde bylo 121 domů a 271 obyvatel.
Od roku 1690 byl v Příchovicích dřevěný kostel svatého Víta, roku 1862 znovu vysvěcen po zásadní přestavbě. Farnost byla v Příchovicích zřízena roku 1736. Rekonstruovaná fara s přístavbou z roku 1993 slouží, v návaznosti na působení kněze Miroslava Šimáčka od roku 1979, též jako Interdiecézní centrum života mládeže Křižovatka Příchovice v duchu hnutí Fokoláre.
Pamětihodnosti
Štěpánka postavená na památku návštěvy arcivévody Štěpána, 1845- novorománský kostel sv. Víta, postavený v roce 1824
- Kamenná rozhledna Štěpánka (Stephansturm, nebo též Hvězda), původně 6 m vysoká rozhledna z roku 1847 (po dokončení v roce 1892 je její výška 24 m) na vrcholu Hvězda (959 m n. m.).
- Muzeum Járy Cimrmana s majákem a rolnickou expozicí
(zdroj: Wikipedia)
Turnovská chata
V roce 2020 slavila 100 let. Pojí se s ní řada místních legend. Můžete si nechat vyprávět o tajné podzemní chodbě nebo o tajemném spolku Turnerů. Její kouzlo si podmanilo i filmaře, kteří zde natáčeli detektivku Případ pro lyžaře.
Těsně před chatou prochází hranice Krkonošského národního parku a Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory. Začínají tu běžkařské stopy i cyklotrasa. Sníh od prosince.
Historie stavení U Čápa – Příchovice č.p. 1
Podhorské hospodářství
Objekt U Čápa je jedním z nejstarších domů v obci. Zmínka o něm pochází z roku 1654, kdy k č. p. 1 patřilo 9 korců pozemku, 2 krávy a 1 tažné zvíře, vlastníkem byla Barbara Frydrichová. V roce 1711 usedlost vyhořela, ale v roce 1713 už zde hospodařil Georg Jahn. Ještě po roce 1945 tu majitel držel jednu kravku a drobné zvířectva.
Rekreační areál
V 60.letech 20.století objekt získal n.p. Benzina jako rekreační středisko pro své zaměstnance. Dům byl rozšířen o přístavbu a v 70. letech u něho vznikl malý, 360m dlouhý lyžařský vlek. Ten obsluhovala nejprve obec, později hasiči. Po roce 1989 zde byla v provozu restaurace. Vlek nefungoval, oddělil se od chaty a v roce 2001 ho od Benziny koupil soukromý majitel. V roce 2003 upravil délku a prodloužil na 576 m. Restaurace byla pronajímána až do roku 2006.
Obnova a rozšíření areálu
V roce 2006 získala celý areál do svého vlastnictví společnost U Čápa Příchovice s.r.o. Areál byl následně rozsáhle a citlivě zrekonstruován. Nová přístavba kopíruje historickou část budovy a kapacita ubytování se díky ní zvýšila na 58 lůžek. Interiér, navržený architektem a výtvarníkem Šimonem Cabanem, je zajímavě řešený odkrytím a zvýrazněním původních částí této staré zemědělské usedlosti. Prostornější je i restaurace, která zachovává původní ráz stavení a pojme dnes až 120 návštěvníků. Majitelé areálu dnes přispívají i k životu obce - v roce 2011 se podíleli na rekonstrukci historické kapličky sv.Gotharda, na obnově aleje na Světlou a podporují místní hasiče, společnost Jizerky pro vás a další spolky. Areál je i častým dějištěm místních společenských a kulturních akcí.
Celoroční provoz
V lyžařské sezóně slouží návštěvníkům dva šestisetmetrové vleky a jeden dětský patřící k lyžařské školce. V areálu je i půjčovna a skiservis. Díky nádherné poloze na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš je areál jako stvořen k celoročnímu využití pro turistiku pěší i cyklistickou a jako výchozí bod pro poznávání celého regionu.
Liptákov – kraj Járy Cimrmana
Jako pocta slavnému rodákovi i jako vítaná turistická atrakce byla roku 2013 vybudována na okraji areálu unikátní turistická rozhledna – Maják Járy Cimrmana. Originální, téměř 24 metrů vysokou dřevostavbu, navrhl architekt Martin Rajniš. U paty rozhledny pak mohou turisté navštívit veřejně přístupnou sbírku - Muzeum Cimrmanovy doby - do jehož pokladnice přispěli jak členové Divadla Járy Cimrmana tak i množství občanů z celého regionu.
Chata
pod Štěpánkou
Tahle moje historka není z roku 1928 jako naše pohlednice, ale z dob, kdy do Rohanovy chaty nebo taky chaty Na Buchštejně začali chodit chlapci z okolí na pivo, a protože už byla jiná doba, tak tam jezdili autem. Jenže některé věcí mají různé doby společné, ani tenkrát ten, kdo požil, nesměl za volant. A hoši požili. To věděli členové VB, tak pěkně ve skrytu lesa čekali, až pánové vyrazí domů. Jenže služební volha přeci jenom není srnka a v lese je dost vidět. Pan hostinský nechtěl mít oplétačky, ani přijít o hosty. A tak před koncem otvírací doby zavolal na VB, že v Dolních Rejdicích někdo vykrádá chatu — a bylo.
zdroj: kalendář V neděli do Jizerek s Klárou Hoffmanovou a dobovými pohlednicemi, 2012
Chata Hvězda nabízí:
- Parkování přímo u objektu
- Celoroční ubytování s kapacitou 16 lůžek ve dvou, tří a čtyřlůžkových pokojích vybavených umyvadlem
- Snídaně, polopenzi nebo plnou penzí v restauraci v přízemí
- Přípojku k internetu přes WIFI
- Sociální zařízení na patře (zvlášť pro pány a dámy)
- Terasu
- Pískoviště a dětskou houpačku
- Posezení na zahradě u ohniště s možností grilování
- Udržovanou zahradu
- Krásné okolí s mnoha možnostmi výletů a sportů
Hotel Kořínek
Příchovický vítr
"Příchovice, tam sou velký metelice". To je překlad z němčiny, jenže paní, která mi to německy řekla, je už na pravdě boží, tak jsem se to bála napsat, aby to nebylo špatně. Ale ten "příchovický vítr" není žádné špatné počasí, i když s ním má ledacos společného. Víte, někdy přijde u nás v horách taková slota, že je potřeba být kapku pod parou, aby to člověk vydržel. Proto se u nás pije kořalka. Bývala doba, kdy si skoro každá hospoda dělala "tu svou" podle tajného receptu. Dělaly se nejrůznější rosolky a šiškouky a jeřabinky. Podle toho, co dům dal. No, a na Příchovicich se prostě jaktěživo pila zelená anýzovka, po které zůstane "víter v hubě". Dámy prominou.
zdroj: kalendář V neděli do Jizerek s Klárou Hoffmannovou a dobovými pohlednicemi, 2012
Kolem Příchovic.
14.12.2022 (foto Pavla Bičíková)