Střelnice 

12.01.2022
archiv Pavel Dukát
archiv Pavel Dukát

Jablonné v Podještědí - budova Střelnice v roce 1926

V roce 1923 byla založena tělovýchovná jednota Sokol, jejímž starostou se stal Gustav Nykles, okresní inspektor finanční stráže, jeden z 69 Čechů v tehdejším Německém Jablonném.

zdroj: Renata Černá - Jablonné v Podještědí na starých pohlednicích,.2021

Jablonné v Podještědí v roce 1912

Průčelí nové Střelnice s dobře viditelnými střeleckými symboly. Na štítu je zaznamenán rok výstavby 1902, na atice se nacházejí střelecké terče, pistole, prapory a uprostřed nad sdruženým oknem v kartuši pták jako symbol Boží prozřetelnosti. Jednalo se o nejstarší doložený symbol ostrostřelců.
(zdroj: Renata Černá - Jablonné v Podještědí na starých pohlednicích, 2021)

Jablonné v Podještědí SOKOLOVNA. Chodili jsme tam na tělesnou výchovu a večer cvičit s p. učitelem Fleglem.  Foto: internet (autor příspěvku: François Hecht )
Jablonné v Podještědí SOKOLOVNA. Chodili jsme tam na tělesnou výchovu a večer cvičit s p. učitelem Fleglem. Foto: internet (autor příspěvku: François Hecht )
Jablonné v Podještědí - budova Střelnice v roce 1926
Jablonné v Podještědí - budova Střelnice v roce 1926
Jablonné v Podještědí v roce 1926  Sokolská akademie před budovou Střelnice, 12. prosince 1926. Akademie bylo veřejné cvičení vedené ve slavnostním duchu a organizované pouze při významné události či výročí jednoty. Na pohlednici je zachycena příprava sestavy mužů na slet.  (zdroj: Renata Černá - Jablonné v Podještědí na starých pohlednicích, 2021)
Jablonné v Podještědí v roce 1926 Sokolská akademie před budovou Střelnice, 12. prosince 1926. Akademie bylo veřejné cvičení vedené ve slavnostním duchu a organizované pouze při významné události či výročí jednoty. Na pohlednici je zachycena příprava sestavy mužů na slet. (zdroj: Renata Černá - Jablonné v Podještědí na starých pohlednicích, 2021)

Pohlednice od místního fotografa Alfreda Hackela st. zachycuje nově postavenou Střelnici (známou jako Sokolovna), starou střelnici a naproti přes ulici statek čp. 216 — hospodářské zázemí střeleckého sboru. (1902) Zdroj: Renata Černá - Jablonné v Podještědí na starých pohlednicích, 2021

(archiv Ladislav Psigoda)
(archiv Ladislav Psigoda)

Bývalá sokolovna Jablonné v Podještědí.

Bývalá sokolovna Jablonné v Podještědí.DOPLNĚNO 26.4.2023Objekt bývalé sokolovny se nalézá na pozemku o rozloze 3 021 m2. Budova dříve sloužila jako střelnice později (1902) sokolovna. Disponuje velkou řadou rozsáhlých prostor. Její hlavní dominantou byla tělocvična o rozloze 320 m2 s bočními křídly. Byly zde sklady, mnoho dalších místností, toalety dámské, pánské a prostory pro sprchy. O podlaží výše balkon a prostory využitelné k ubytování či jako kanceláře. Celá budova podsklepena. V srpnu 2020 byla nabízena k prodeji za cenu 4 500 000 Kč.Novým vlastníkem je společnost HealthProtect a.s., která dle svého vyjádření zahájila rekonstrukci objektu a v tomto roce očekává spuštění první části zkušebního provozu na ploše cca 1200 m2. Zkušební provoz by měl být schopen každý měsíc vyrobit cca 1,3 milionu obvazů a mnoho dalších výrobků.Doplnění textu a fotografií:Dalším bádáním zjištěno, že tato společnost tento objekt prostřednictvím realitní kanceláře prodává (Prodáme samostatný víceúčelový zděný halový objekt, který byl v roce 2021 rekonstruován a připravován pro čistou a suchou výrobu zdravotnického materiálu.), ač na svém webu uvádí informaci jinou (Očekávání spuštění výroby). V nabídce je od 5. října 2022 doposud, za cenu 15 500 000,- Kč. Foto: GENERA s.r.o.

(autor Příspěvku Čech Lands)