Sluneční lázně

30.09.2021
Zdroj: Facebook SLuneční lázně
Zdroj: Facebook SLuneční lázně
Zdroj: Facebook SLuneční lázně
Zdroj: Facebook SLuneční lázně
https://www.nasejablonecko.cz
https://www.nasejablonecko.cz
zdroj: HZS Libereckého kraje
zdroj: HZS Libereckého kraje
zdroj: HZS Libereckého kraje
zdroj: HZS Libereckého kraje
foto Jan Sedlák
foto Jan Sedlák

Sluneční lázně - projekt pavilonu u přehradní nádrže Mšeno

Autor: Petr Stolín

Spoluautor: Alena Mičeková

Adresa: Za Hrází 444, Jablonec nad Nisou, Česká republika

Projekt: 2013-14

Realizace: 2014

Sluneční lázně


Objekt slunečních lázní u vodní nádrže Mšeno nad Nisou byl financován městem Jablonec nad Nisou, které také stojí za vypracováním návrhu, který provedl stavební rada ing. Josef Ulbrich, zaměstnanec místního stavebního úřadu. Ten je mj. autorem většiny městských stavebních podniků. Z realizovaných staveb to je např. náročná přestavba zdejší uměleckoprůmyslové školy (dnešní SUPŠ a VOŠ) na Horním nám., městská elektrárna čp. 1204 v ul. Emilie Floriánové či modlitebna Adventistů sedmého dne v ulici Petra Bezruče. Z nerealizovaných návrhů stojí za zmínku zejména velkorysé projekty na nové administrativní budovy městské elektrárny ve Smetanově ulici a elektrických drah v Pražské ulici. Dochovaná plánová dokumentace pochází z června 1927 a ještě téhož roku byla stavba dokončena. Vedením realizace byl pověřen architekt a stavitel Karl Rössler, mj. autor nedaleké rozložité vily čp. 3014 v Palackého ulici. Sluneční lázně byly zřejmě velmi oblíbené a hojně navštěvované, takže již v dubnu následujícího roku došlo k jejich razantnímu rozšíření ve "dvorní" partii, opět dle projektu Josefa Ulbricha. Tím prakticky došlo k dokončení stavebního vývoje areálu a další úpravy, jako přístavba komína ve střední partii (1930) měly spíše doplňkový ráz. V průběhu 2. poloviny 20. století došlo k vestavbě toalet do objektů společných šaten na konci obou křídel.

(zdroj:  https://www.pamatkovykatalog.cz/slunecni-lazne-14180527 )
foto 9.2.2010 Jan Škvára  Zdroj: https://jablonecky.denik.cz/zpravy_region/slunecni-lazne-premeni-na-centrum-s-atrakcemi.html
foto 9.2.2010 Jan Škvára Zdroj: https://jablonecky.denik.cz/zpravy_region/slunecni-lazne-premeni-na-centrum-s-atrakcemi.html
Zdroj: Facebook Sluneční lázně
Zdroj: Facebook Sluneční lázně

Sluneční lázně u přehrady v Jablonci lehly popelem, papoušci nepřežili

Rozsáhlý požár ve středu 17.8.2022 ráno zasáhl areál Slunečních lázní u přehrady Mšeno v Jablonci nad Nisou. Plameny zničily nejméně dvě třetiny staveb. Příčinu požáru zjišťují hasiči s policií, magistrát vyčíslil škodu na 10 milionů korun. Oheň zasáhl objekty z roku 1927, které byly v mizerném stavu. V Jablonci se už několik let řešilo, jak s areálem naložit.

Vedoucí kanceláře primátora v Jablonci nad Nisou Jana Matěchová sdělila, že škoda se předběžně odhaduje na zhruba 10 milionů korun.

Příčiny požáru vyšetřují hasiči a policisté. Podle mluvčí policie Dagmar Sochorové byl na místo povolán psovod se psem speciálně cvičeným na vyhledávání hořlavin.

Hořet u Mšena začalo krátce před pátou hodinou ráno a plameny se v areálu šířily značně rychle. Požár se podařilo lokalizovat kolem 5:30. Hasiči pak ještě dohašovali skrytá ohniska hoření a z jednoho objektu vynesli propanbutanové lahve. O zásahu informovali ve středu ráno na Twitteru.

"Zachránit se podařilo dvě dračí lodě," zmínil mluvčí hasičů David Kořínek.

https://www.novinky.cz/krimi/clanek/v-jablonci-shorel-areal-slunecnich-lazni-u-prehrady-mseno-40405956

Lóra s Oskarem
Lóra s Oskarem
zdroj: HZS Libereckého kraje
zdroj: HZS Libereckého kraje
Dva pohledy na poloostrov na jablonecké přehradě. Nahoře snímek z loňského podzimu, dole po požáru, který zcela zlikvidoval oblíbené Sluneční lázně.  Zdroj: Jan Stachovec
Dva pohledy na poloostrov na jablonecké přehradě. Nahoře snímek z loňského podzimu, dole po požáru, který zcela zlikvidoval oblíbené Sluneční lázně. Zdroj: Jan Stachovec

Toto bylo v roce 2013  zdůvodnění potřeby nového pavilonu: "Sluneční lázně na východním okraji jablonecké přehrady v současnosti nemají daleko k pouťové atrakci na zasloužilém odpočinku. Není zde co rekonstruovat, aniž by se nemusel celý objekt vyměnit za novodobou repliku, avšak takových kvalit stávající budova nedosahuje. Současná uzavřenost rovněž není to, co by vyhovovalo současným potřebám. Stolínův návrh s vnitřním atriem nebrání příchozím v pohledech na přehradu, naopak nabízí průhled skrz objekt a navíc přináší komorní atmosféru chráněné zvýšené platformy."

(zdroj:https://www.archiweb.cz/b/slunecni-lazne-projekt-pavilonu-u-prehradni-nadrze-mseno)

Nyní realizaci projektu již nic nebrání:

Vzpominka na Tajvan (archiv J.Peterka)
Vzpominka na Tajvan (archiv J.Peterka)
Vzpominka na Tajvan (archiv J.Peterka)
Vzpominka na Tajvan (archiv J.Peterka)
To je loděnice na Tajvanu. --- Restaurace Tajvan,snímek dole.. (archiv Pavel Killian)
To je loděnice na Tajvanu. --- Restaurace Tajvan,snímek dole.. (archiv Pavel Killian)
(archiv Pavel Killian)
(archiv Pavel Killian)

Objekt na Tajvanu zřejmě zapálil žhář

Zřejmě úmyslně založil někdo požár v objektu bývalé výletní restaurace u jablonecké přehrady na Tajvanu. S ohněm bojovaly jednotky profesionální hasičů a jejich dobrovolných kolegů z jabloneckých Pasek pátek od čtvrt na jedenáct v noci. (březen 2009)

Tajvan a Sluneční lázně u jablonecké přehrady se promění

Pohodlné šatny, bary, lanové centrum i jeviště pro divadlo. I takových věcí se v budoucnu dočkají Jablonečané u přehrady.

Nedílnými částmi jablonecké přehrady jsou Tajvan a Sluneční lázně. Místa, která byla za první republiky hojně navštěvována místními lidmi i rekreanty, postupem let chřadla. Teď se možná obě dočkají lepší budoucnosti. Záleží na tom, jestli přijdou peníze z evropských fondů.
Výletní restaurace Tajvan přišla ke svému netypickému jménu v padesátých letech minulého století, což možná málokterý Jablonečan ví. Prsty v tom měl tehdejší hospodský. Ten byl údajně podobný vůdci protikomunistického odboje, který utekl na Taiwan, a tak toho vtipálkové využili a restauraci překřtili. Sluneční lázně, které stojí na sousedním poloostrůvku, vystavěli v roce 1927. Lidé sem přicházeli za zábavou i odpočinkem, mohli se tam vydovádět na dřevěných pontonech. Ještě před koncem války se uvažovalo o vybudování areálu pro vzdělávání. Obě místa mnohé spojuje. Patří k tradičním "přístavům" zábavy u přehrady. Dnes ale Tajvan pustne a Sluneční lázně dožívají. "Oba domy k přehradě patří odjakživa a zasloužily by si lepší osud. Je nejvyšší čas s tím něco udělat," myslí si Zita Kratochvílová, která žije u přehrady desítky let. V budoucnu se sem možná vrátí život a Jablonečané znovu zamíří na břehy přehrady nejen za koupáním, ale i za ruchem společenského života.

Moderní lázně

Rodina přichází k novým Slunečním lázním u přehrady. Zatímco matka mizí v prostoru pro nudisty, uloží si věci do šatny a opaluje se na ohraničené louce, kde ji nikdo neokukuje, otec míří se svými ratolestmi k blízkému občerstvení. Koupí si pivo, zatímco děti řádí v hracím koutku. Pak ještě společně vyrazí za adrenalinovou zábavou do blízkého lanového centra. V podvečer se podívají na divadelní vystoupení nebo koncert kapely. Tak mohou vypadat lázně za dva roky. Areál zbourají a postaví od základů znova. Odhadem to přijde na třicet milionů korun, které chce město Jablonec prostřednictvím partnera získat i z evropských dotací. V létě bude jasné, jestli uspělo. "Město nás oslovilo s tím, že hledá partnera. Nikdy předtím jsme se o Sluneční lázně podnikatelsky nezajímali, známe je zejména jako návštěvníci přehrady, ale nabídka nás zaujala a řekli jsme si, že to zkusíme," vysvětluje Martin Bauer ze společnosti Sundisk, která provozuje Žlutou plovárnu na Malé Skále.
"Vůbec by nebylo špatné, kdyby se Slunky staly znovu místem, kam půjdeme na koncert a posedět u vody při letních večerech, tak jako dřív. Ale určitě si taková zábava zaslouží lepší prostředí, než jaké je tam teď," komentuje Jablonečan Petr Horáček dnešní stav areálu. V roce 2012, kdy má být podle odhadů nový areál postaven, si v příjemném prostředí posedí nejen on. "Ve Slunečních lázních bude bufet, toalety, prostory pro nudisty i kryté pódium pro akce. Vlastně obdobně jako dnes, ale modernější a s více službami. Projekt řeší také opravy zkorodovaných břehů přehrady a vylepšení pláží pro lidi, kterým nabídneme půjčovny, dětské hřiště, prolézačky a sportoviště. Hlavně musíme postavit nové inženýrské sítě," vyjmenovává Bauer.

Tajvan vstane z popela

Nový vzhled získá i výletní restaurace Tajvan. I jeho majitel teď žádá o dotaci, a pokud uspěje, areál znovu ožije. "Dům na Tajvanu jsem koupil asi před deseti lety a už tehdy to byla ruina. Nějaký čas jsem se kvůli jiným závazkům nemohl jeho opravou zabývat," říká Martin Gojdič, majitel budovy a části pozemků na Tajvanu. Snažil se alespoň udržovat okolí. "Společně s jabloneckými Technickými službami jsme dům uzavřeli, aby ho dál neničili vandalové," uvedl Gojdič. V roce 2006 si nechal zpracovat studii na sportovní a turistické centrum s více stavbami, které by nahradilo ruinu na Tajvanu. Zastupitelé ale byli proti. Podle nich by tím Tajvan ztratil dosavadní volný a přehledný ráz. Podnikatel tedy slevil. Místo dvou budov, postaví jednu. I on požádal o evropské peníze. "Rozhodne se na začátku léta. Pokud peníze přijdou, začnu ještě letos,o prázdninách," říká Gojdič.
První na řadě budou inženýrské sítě.
"Je třeba objekt odkanalizovat, natáhnout rozvody vody i plynu, elektrické vedení je slabé. To bude stát asi jedenadvacet milionů korun," uvádí Gojdič. Pak přijdou na řadu služby pro návštěvníky. "Kvůli přísným hygienickým normám nepočítám uvnitř s celoroční restaurací, kterou jsem tam chtěl mít," podotýká podnikatel. Naopak, lidé najdou na Tajvanu společenský sál s barem, šatny, sociální zázemí, saunu nebo sprchy. A také čtyři pokoje pro hosty.

zdroj:https://www.e15.cz/magazin/tajvan-a-slunecni-lazne-u-jablonecke-prehrady-se-promeni-849810#

Jablonecký Tajvan kolem roku 1910


"Oblíbená výletní restaurace Strandkaffee Kohl postavená za I. republiky, ke které v dobách její největší slávy jezdil i parník, přišla ke svému zvláštnímu jménu až v padesátých letech XX. století. V Číně to tenkrát vřelo, antikomunista Čankajšek se rozhodl udělat doma pořádek. Tehdejší hospodský prý byl nápadně podobný jednomu z Čankajškových vojáků, jehož fotografie byla často zobrazována v československém tisku. Když Čankajšek se svou stranou Kuomintang v Číně zjistil, že komunismus neporazí, složil zbraně a radši utekl na Taiwan, bylo o jménu hospody rozhodnuto..."

Bohužel, osud Tajvanu už tak úsměvný není.

archiv Radomír Roup, autor článku Protržená přehrada