Sluneční lázně

30.09.2021
Zdroj: Facebook SLuneční lázně
Zdroj: Facebook SLuneční lázně
Zdroj: Facebook SLuneční lázně
Zdroj: Facebook SLuneční lázně
https://www.nasejablonecko.cz
https://www.nasejablonecko.cz
zdroj: HZS Libereckého kraje
zdroj: HZS Libereckého kraje
zdroj: HZS Libereckého kraje
zdroj: HZS Libereckého kraje
foto Jan Sedlák
foto Jan Sedlák

Sluneční lázně - projekt pavilonu u přehradní nádrže Mšeno

Autor: Petr Stolín

Spoluautor: Alena Mičeková

Adresa: Za Hrází 444, Jablonec nad Nisou, Česká republika

Projekt: 2013-14

Realizace: 2014

Sluneční lázně


Objekt slunečních lázní u vodní nádrže Mšeno nad Nisou byl financován městem Jablonec nad Nisou, které také stojí za vypracováním návrhu, který provedl stavební rada ing. Josef Ulbrich, zaměstnanec místního stavebního úřadu. Ten je mj. autorem většiny městských stavebních podniků. Z realizovaných staveb to je např. náročná přestavba zdejší uměleckoprůmyslové školy (dnešní SUPŠ a VOŠ) na Horním nám., městská elektrárna čp. 1204 v ul. Emilie Floriánové či modlitebna Adventistů sedmého dne v ulici Petra Bezruče. Z nerealizovaných návrhů stojí za zmínku zejména velkorysé projekty na nové administrativní budovy městské elektrárny ve Smetanově ulici a elektrických drah v Pražské ulici. Dochovaná plánová dokumentace pochází z června 1927 a ještě téhož roku byla stavba dokončena. Vedením realizace byl pověřen architekt a stavitel Karl Rössler, mj. autor nedaleké rozložité vily čp. 3014 v Palackého ulici. Sluneční lázně byly zřejmě velmi oblíbené a hojně navštěvované, takže již v dubnu následujícího roku došlo k jejich razantnímu rozšíření ve "dvorní" partii, opět dle projektu Josefa Ulbricha. Tím prakticky došlo k dokončení stavebního vývoje areálu a další úpravy, jako přístavba komína ve střední partii (1930) měly spíše doplňkový ráz. V průběhu 2. poloviny 20. století došlo k vestavbě toalet do objektů společných šaten na konci obou křídel.

(zdroj:  https://www.pamatkovykatalog.cz/slunecni-lazne-14180527 )
foto 9.2.2010 Jan Škvára  Zdroj: https://jablonecky.denik.cz/zpravy_region/slunecni-lazne-premeni-na-centrum-s-atrakcemi.html
foto 9.2.2010 Jan Škvára Zdroj: https://jablonecky.denik.cz/zpravy_region/slunecni-lazne-premeni-na-centrum-s-atrakcemi.html
Zdroj: Facebook Sluneční lázně
Zdroj: Facebook Sluneční lázně

Sluneční lázně u přehrady v Jablonci lehly popelem, papoušci nepřežili

Rozsáhlý požár ve středu 17.8.2022 ráno zasáhl areál Slunečních lázní u přehrady Mšeno v Jablonci nad Nisou. Plameny zničily nejméně dvě třetiny staveb. Příčinu požáru zjišťují hasiči s policií, magistrát vyčíslil škodu na 10 milionů korun. Oheň zasáhl objekty z roku 1927, které byly v mizerném stavu. V Jablonci se už několik let řešilo, jak s areálem naložit.

Vedoucí kanceláře primátora v Jablonci nad Nisou Jana Matěchová sdělila, že škoda se předběžně odhaduje na zhruba 10 milionů korun.

Příčiny požáru vyšetřují hasiči a policisté. Podle mluvčí policie Dagmar Sochorové byl na místo povolán psovod se psem speciálně cvičeným na vyhledávání hořlavin.

Hořet u Mšena začalo krátce před pátou hodinou ráno a plameny se v areálu šířily značně rychle. Požár se podařilo lokalizovat kolem 5:30. Hasiči pak ještě dohašovali skrytá ohniska hoření a z jednoho objektu vynesli propanbutanové lahve. O zásahu informovali ve středu ráno na Twitteru.

"Zachránit se podařilo dvě dračí lodě," zmínil mluvčí hasičů David Kořínek.

https://www.novinky.cz/krimi/clanek/v-jablonci-shorel-areal-slunecnich-lazni-u-prehrady-mseno-40405956

Lóra s Oskarem
Lóra s Oskarem
zdroj: HZS Libereckého kraje
zdroj: HZS Libereckého kraje
Dva pohledy na poloostrov na jablonecké přehradě. Nahoře snímek z loňského podzimu, dole po požáru, který zcela zlikvidoval oblíbené Sluneční lázně.  Zdroj: Jan Stachovec
Dva pohledy na poloostrov na jablonecké přehradě. Nahoře snímek z loňského podzimu, dole po požáru, který zcela zlikvidoval oblíbené Sluneční lázně. Zdroj: Jan Stachovec

Toto bylo v roce 2013  zdůvodnění potřeby nového pavilonu: "Sluneční lázně na východním okraji jablonecké přehrady v současnosti nemají daleko k pouťové atrakci na zasloužilém odpočinku. Není zde co rekonstruovat, aniž by se nemusel celý objekt vyměnit za novodobou repliku, avšak takových kvalit stávající budova nedosahuje. Současná uzavřenost rovněž není to, co by vyhovovalo současným potřebám. Stolínův návrh s vnitřním atriem nebrání příchozím v pohledech na přehradu, naopak nabízí průhled skrz objekt a navíc přináší komorní atmosféru chráněné zvýšené platformy."

(zdroj:https://www.archiweb.cz/b/slunecni-lazne-projekt-pavilonu-u-prehradni-nadrze-mseno)

Nyní realizaci projektu již nic nebrání: