Rýnovické koupaliště

01.10.2021

RÝNOVICKÉ KOUPALIŠTĚ

(Color Fotočas)

Namísto hospody postavené přibližně roku 1890, je zde dnes klempírství, bizuterka a geocaching shop.
Kdysi byl zde i prostor pro šatny a převlékárny hned u přilehlého koupaliště. Prostor pro plavání byl blíže k lesu (tedy vyjma brouzdaliště), zbytek byl určen pro lodičky.
Koupalište zde bylo až do roku 1950. Do té doby v prostorách dnešního klempírství byla hospoda s hostinským Pažoutem. V patre dokonce tehdy sídlila i lehká deva. Roku 1950 hospodu zabral Liaz a udelal z ní bytovku pro své zamestnance se tremi byty. A jak nebyla hospoda, ubývalo i lidí. Z koupalište se nakonec stal rybník. Byli v nem ryby, colci i raci.
Roku 1971 sem však (poprvé) vytekl z Liazu olej, a tím byl rybníku konec. Roku 1975 proto Liaz na žádost zdejších obyvatel postavil cistírnu odpadních vod v hodnote ctyr a pul miliónu, která vlastne nikdy porádne nefungovala. Cisticka se postavila na míste bývalého kynologického cvicište. To se presunulo o kus dál smerem k Proseci. Pri stavbe cisticky se z rybníku vyhrnulo bahno a vybetonoval se. Pri výstavbe cisticky se z rybníka stala biologická nádrž. Kolem biologické nádrže protéká zbytek rícky z Liazu, která nešla pres cisticku. Liaz to s cistickou kompletne vzdal roku 1992. V Liazu se ten rok totiž zastavila výroba. Do roku 2002 čističku následně provozoval kdosi další. Objekt cisticky následne chátral 8 let, až do 19.7.2010.