Městské divadlo


Trocha pravdy a HISTORIE..
...............................Starosta města A. H. Posselt provedl 23. července slavnostní výkop základů a v den sedmdesátých šestých narozenin císaře Františka Josefa I., v neděli 18. srpna 1906, byl slavnostně položen základní kámen městského divadla. Figurální výzdobu exteriéru navrhl vídeňský sochař Karl Hegenbarth. Na střeše divadla byla umístěna vítězná spřežení tažené lvy. Alegorické postavy vozatajů, múza Thalie a Komedie, jsou dnes bohužel ztraceny.
Postupnou rekonstrukcí procházelo v letech 1964-68 i městské divadlo. Tato rekonstrukce však nebyla nejšťastnější. Z dnešního pohledu tehdejší pojetí "modernizace" vážně narušilo architektonickou a výtvarnou koncepci stavby. Došlo k odstraňování zdobných prvků z exteriérů a interiérů. Uvnitř divadla došlo k pozměnění malby, k redukcím zlaceného štuku a úpravám vestibulu a foyeru. Z průčelí zmizely vrcholové dominanty - alegorické postavy vozatajů.
V roce 1990 rozhodla rada MěNV o změně názvu Divadla Julia Fučíka na Městské divadlo. V průběhu osmdesátých a devadesátých let se stavební a technický stav divadla natolik zhoršil, že bylo třeba začít uvažovat o rekonstrukci. Rekonstrukce začala v říjnu 1996. Vzniklo účelové sdružení stavebních firem Technoart s.p., Bak a.s. a První stavební s.r.o..
Nejprve byly umělecko řemeslné prvky odstrojeny a odvezeny do uměleckých a restaurátorských dílen. V říjnu začaly bourací práce, které pokračovaly do března následujícího roku. V lednu 1997 se začalo s vyzdíváním nových příček. Do května byly dokončeny všechny omítky včetně fasády. Současně probíhala rekonstrukce střechy a rozvodů topení, vody, kanalizace a elektrických rozvodů. Během března 1998 byl objekt předán městu, které pokračovalo v dovybavení. Konečné náklady na rekonstrukci činily 139 milionů korun. V dubnu 1998 byla založena obecně prospěšná společnost Městské divadlo Jablonec nad Nisou, jejímž vedením byla pověřena Ing. Jaroslava Syrovátková. Prvním veřejným představením byla 2. září 1998 "Prodaná nevěsta" Bedřicha Smetany v nastudování Divadla F.X.Šaldy Liberec. Od roku 1999 je ředitelem společnosti Mgr. Pavel Žur.
https://www.divadlojablonec.cz/historie-mestskeho-divadla












VRÁTÍ SE NA DIVADLO OCHRÁNKYNĚ UMĚNÍ?
Na střeše divadla se již přes sto let ženou vpřed dva páry lvic zapřažených do dvoukolových antických vozíků. Mnozí z nás už ani nepřipadá zvláštní, že vozíky jsou prázdné, že v nich vlastně cosi chybí. Jen pamětníci a znalci starých obrázků ještě vědí, že v každé dvoukolce stála alegorická socha múzy - jedné z devíti ochránkyň umění.
Dominantu budovy tvořily až do roku 1968 dvě plastiky: Thálie - múza komedie, básnictví a později i divadelnictví, a Euterpé - múza lyrické poezie a hudby. V letech 1964 - 1968, kdy procházelo jablonecké divadlo rekonstrukcí, byly obě múzy odstraněny. Říkalo se tehdy, že sochy bylo nutné sejmout, neboť ohrožovaly svojí statickou nestabilitou bezpečnost chodců. Čtyřicet let již tedy lvice uhánějí s prázdnými vozíky.
V současnosti uvažují zástupci města spolu s vedením divadla o navrácení múz na střechu této významné jablonecké budovy. Jistým problémem však je chybějící původní dokumentace tohoto díla. Na pomoc přišel již před lety kunsthistorik Dieter Klein z Vídně, který zjistil, že velmi podobné plastiky zdobí i sofijské Národní divadlo Ivana Vazova. Plány obou divadel vznikly totiž ve stejné době a ve stejném vídeňském ateliéru firmy Fellner & Helmer. Obě budovy byly dokončené v roce 1907. Je nepochybné, že architekti využili navržené umělecké dílo pro obě stavby, což v té době nebylo výjimečné. Rozdíl spočívá snad jen v tom, že s každým párem sofijských lvic je zapřažen i jeden lev.
O navrácení múz na střechu našeho divadla se uvažovalo již při generální opravě v 90. letech, to se však z různých důvodů nepodařilo. Zdá se ale, že nyní nastala nová příležitost. Město získalo grant z Libereckého kraje ve výši 130 tisíc korun a tato částka by měla posloužit k zjištění a zakonzervování současného stavu zbytku jabloneckých plastik a zdokumentování těch sofijských. To provádí pražská firma R.A.M.I. restaurátorské ateliéry.
(autor čláku Fotočas Mirek)
PŘÍPRAVA PARCELY PRO BUDOUCÍ JABLONECKÉ DIVADLO
Dne 22. prosince 1894 proběhlo ustavující shromáždění nově založeného Jabloneckého divadelního spolku Gablonzer Theaterverein, který usiloval od počátku své činnosti o založení stálého městského divadla. Na podporu svých snah uspořádal spolek věcnou loterii, ze které získal spolu s jinými finančními příspěvky do konce roku 1897 téměř sedmnáct tisíc zlatých. Původně byla pro novou budovu podle doporučení přizvaného Hermanna Helmera vyhlédnuta parcela na území Starého náměstí (Alter Markt) - na dnešním Mírovém náměstí.
V roce 1902 zakoupil spolek nové místo ke stavbě divadelní budovy v tehdejší Říšské ulici - dnešní ulici Generála Mrázka. Zanedlouho v roce 1903 byla vyhlášena nová architektonická soutěž, v níž zvítězil návrh Franze Krausse a Josefa Tölka. Není známo, zda do soutěže vstoupil také atelier Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera, jimž divadelní spolek projekt nakonec definitivně zadal. Bylo to pravděpodobně především z důvodu limitu částky, kterou mohl spolek použít a kterou vítězné návrhy překračovaly. Členy spolku zřejmě inspirovala i úspěšná stavba divadla v nedalekém Liberci podle návrhu téhož ateliéru.
zdroj : wikkipedia
(coor Fotočas Mirek )










Vyjímečná fotografie DOSTAVBY JABLONECKÉHO DIVADLA
Historie
Dne
22. prosince 1894 proběhlo ustavující shromáždění nově založeného
Jabloneckého divadelního spolku Gablonzer Theaterverein, který usiloval
od počátku své činnosti o založení stálého městského divadla. Na
podporu svých snah uspořádal spolek věcnou loterii, ze které získal
spolu s jinými finančními příspěvky do konce roku 1897 téměř sedmnáct
tisíc zlatých. Původně byla pro novou budovu podle doporučení
přizvaného Hermanna Helmera vyhlédnuta parcela na území Starého náměstí
(Alter Markt) – na dnešním Mírovém náměstí.
Záhy si nově
založený divadelní spolek objednal u ateliéru Ferdinanda Fellnera a
Hermanna Helmera základní část projektu, která byla hotova v srpnu
roku 1895. Spolek však neměl dostatek finančních prostředků, takže další
práce na projektu musely být pozastaveny. Novým krokem byla soutěž
vyhlášená v roce 1900. K jejímu hodnocení spolek přizval například
Josefa Zítka nebo Angela Neumanna, ředitele Nového německého divadla v
Praze. Nejvyšší ocenění získal návrh vídeňského Rudolfa Krausze, druhé
místo obsadil W. Berger z Jablonného a třetí architektonická kancelář
Badstieber a Rainer z Vídně. K realizaci však nedošlo.
V roce
1902 zakoupil spolek nové místo ke stavbě divadelní budovy v tehdejší
Říšské ulici – dnešní ulici Generála Mrázka. Zanedlouho v roce 1903
byla vyhlášena nová architektonická soutěž, v níž zvítězil návrh Franze
Krausse a Josefa Tölka. Není známo, zda do soutěže vstoupil také atelier
Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera, jimž divadelní spolek projekt
nakonec definitivně zadal. Bylo to pravděpodobně především z důvodu
limitu částky, kterou mohl spolek použít a kterou vítězné návrhy
překračovaly. Členy spolku zřejmě inspirovala i úspěšná stavba divadla v
nedalekém Liberci podle návrhu téhož ateliéru.
Vídenští
architekti vytvořili pro jablonecké divadlo zcela nové pojetí projektu s
progresivní koncepcí, dispoziční i exteriérovou. Podoba stavby s
jednodušším, modernějším a účelnějším architektonickým výrazem nezakrývá
novodobé konstrukční principy. Secesní podoba stavby vede k domněnkám,
že k návrhu jabloneckého divadla pravděpodobně přispěl autorsky z velké
části Hermann Helmer mladší.
Dne 15. srpna schválila obecní rada
definitivně finanční plán na realizaci stavby a 18. srpna byl
slavnostně položen základní kámen. Stavbu provedla jablonecká firma
Emiliana Herbiga v rekordním čase – 2. září 1907 byla stavba
zkolaudována. Dne 21. září téhož roku proběhlo slavnostní otevření
divadla uvedením veselohry Husarská horečka (Husarenfieber) od Gustava
Kadelburga a Richarda Skowronka.
V roce 1928 se vedení divadla
rozhodlo z důvodů zvýšení kapacity diváckých míst pro zrušení středových
uliček, návrh však nebyl realizován. Podobně dopadla i myšlenka úpravy
hlediště z roku 1941 - tehdy měla být zřízena střední lóže pro oficiální
hosty na prvním balkoně