Rekonstrukce domu v Žitavské ulici

09.01.2022

Nikdo z nás nevěřil, že "Koník" dopadne tak skvěle, navíc dnes s Grösselovou kaplí. Vzniklo zde nádherné zákoutí hrádecké minulosti. Možná, že by mu víc slušela střecha z červených bobrovek či šindelů, které byly typické a zejména v Horní Lužici dotvářejí osobitou náladu vesnic, ale asi by to už ta konstrukce neunesla.. (kometnář Marek Řeháček)

Žitavská čp.215

(archiv Marek Prchlík)

Objekt jsem odhalil během projektu mapování podstávkových domů v regionu. Uvedené fotografie dokumentuji hlavně stav před rekonstrukcí a první návrh jeho obnovy. Původní snímky zachycují objekt, který je na první pohled v přízemí zděný a v patře v místech poškozeného obkladu naleznete hrázděnou stěnu. Po bližším průzkumu jsem nalezl kamennou patku, kterou podkládal sloup podstávkové konstrukce. Dále se v přízemí zachovala část roubené světnice. Podstatnou skutečností také bylo, že objekt je uveden ve stabilním katastru jako žlutý tedy spalitelný (dřevěný).

Po zjištění, že tento objekt je ve vlastnictví města, jsem představitelům města představil koncept obnovy tohoto domu a umístění do jeho prostor školicího centra pro obnovu těchto domu v regionu. Jsem rád, že tento záměr byl realizován.

Dům prošel stavebně-historickým průzkumem, který dospěl k mnoha překvapivým zjištěním včetně datace objektu do roku 1812. Dnes dům září a je okrasou města. (autor příspěvku Marek Prchlík)

foto Matyáš Gál
foto Matyáš Gál