Trávníček (Bílá)

04.12.2021
Hostinec (archiv Renata Hoffmanová)
Hostinec (archiv Renata Hoffmanová)

Trávníček (německy Trawnitschek) je vesnice ležící v údolí řeky Mohelky 4 km jihovýchodně od Českého Dubu. Je součástí obce Bílá v okrese Liberec. Skládá se ze dvou částí - Doleního Trávníčku a Hořeního Trávníčku, zástavba je však rozptýlena v údolí podél silnice v délce přes jeden kilometr. První písemná zmínka je z roku 1547. Název vesnice pravděpodobně označuje místo, kde hojně roste tráva. Samostatnou obcí byl Trávníček až do počátku 50. let 20. století. V Hořením Trávníčku se nachází hospoda U Marušků, obnovený Beranův vodní mlýn a výkrmna prasat. (zdroj: Wikipedia)

Záchrana Beranova hostince v Trávníčku obdržela několik ocenění

Od roku 2015 postupně rekonstruujeme roubený hostinec Antonína Berana v Trávníčku. Naším záměrem je vytvoření regionálního muzea s výčepem tak, jak mohl vypadat v roce 1915. Byli jsme nominování na cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro 2020 za nejlepší počiny v oblasti památkové péče. Odborná porota vybírala vítěze z 23 nominovaných ve čtyřech hlavních kategoriích, veřejnost online hlasováním udělovala cenu Památky děkují. Jak jsme dopadli?

zdroj:https://www.dubaci.cz/?fbclid=IwAR0f191kKPPbOZrQHf_seiw7VBVurNFBpFI9VHTjjYYmH242X-WW1xAdYPc

poštovní schránka -  je to přesná replika poštovní schránky, která na hospodě byla na stejném místě od začátku 20. století - je na fotografii z 20. let (komentář Jiří Střecha)
poštovní schránka - je to přesná replika poštovní schránky, která na hospodě byla na stejném místě od začátku 20. století - je na fotografii z 20. let (komentář Jiří Střecha)
Liberecký kraj podporuje individuálními dotacemi také rozsáhlé obnovy památek na svém území. Jednou z takových památek je také Beranův hostinec v Trávníčku. Dříve roubenka téměř na zbourání. Parta historiků a nadšenců do místní historie ze spolku Dubáci jej nejen rekonstruuje tradičními postupy, ale už roky kolem hostince pořádá spoustu akcí. Takoví buditelé Podještědí, řeklo by se. Moc si jejich práce vážím. Dnes jsem na kontrolním dnu s velkou radostí viděla další posun. Přibyly sociálky a kořenová čistička, a když se podíváte do pokojíčků v patře, uvědomíte si a oceníte, do jakého detailu tahle parta jde. Ještě není hotovo, ale krása už to je. Jsem ráda, že se narodila i díky pomoci našeho kraje. A kdybyste chtěli vědět, co všechno spolek v Podještědí dělá, tady je odkaz    https://www.dubaci.cz/.       (komentář Květa Vinklátová)
zdroj: Spolek Dubáci
zdroj: Spolek Dubáci
foto Matyáš Gál
foto Matyáš Gál
foto Matyáš Gál
foto Matyáš Gál