Památník na dnešním "Horním náměstí"




H I S T O R I E památníků na dnešním "Horním náměstí" v Jablonci n/N.
Po
stržení Rüdigera zůstal kamenný podstavec původní kašny prázdný. Byl
pak pravidelně využíván pro politické poutače a hesla během prvomájových
oslav.
V roce 1953 vznikla zvláštní komise pro vybudování památníku Rudé armády, který měl být odhalen při příležitosti 10. výročí osvobození ČSR. "Mělo ho tvořit sousoší vojína, ženy a partyzána, které by vyjadřovalo vděčnost našeho lidu sovětské armádě za naše osvobození a její připravenost k aktivní obraně našich zemí," zavzpomínal před více než deseti lety dnes už zesnulý jablonecký patriot a historik Václav Vostřák.
Návrh, aby sousoší stálo na podstavci původní kašny, byl zamítnut. Jednání o úpravě celého náměstí se protahovalo a původní termín se nakonec nestihl. V roce 1956, tedy rok po výročí, dospěli soudruzi ke změně názoru: "Vzhledem k nynější politické a finanční situaci a s vyhlídkou na světový mír, bude památník tvořit jedna postava sovětského vojáka beze zbraně, s čapkou v ruce."Socha byla zhotovena podle návrhu jabloneckého akademického sochaře Karla Pešata a k jejímu slavnostnímu odhalení došlo 7. listopadu 1957. Pomník pak stál na svém místě až do vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Hned první den - 21. srpna 1968 - byl pískovcový voják stržen a zničen. Znovu zde zůstal prázdný a tentokrát i popsaný podstavec.
Ten byl použit pro postavení nového a zatím posledního pomníku, který byl odhalen 9. května 1971.
Sovětský voják v typickém postoji se samopalem, kyticí šeříku a holčičkou v náruči byl dílem akademického sochaře Aloise Hubičky, ředitele jablonecké umělecko - průmyslové školy. Později vytesal neznámý autor na druhou stranu podstavce s nápisem květen 1945 ještě srpen 1968. "Po sametové revoluci se začal voják - jakoby symbolicky - naklánět dozadu a hrozilo nebezpečí jeho zřícení. Proto byl sejmut a i s podstavcem uložen," doplnil Vostřák. Socha je uložená v prostorách jabloneckých komunálních služeb, později se z místa odstranil i mohutný podstavec.
Hranice Československa překročila vojska Varškavské smlouvy v noci z 20. na 21. srpna 1968. Okupace se účastnily armády Bulharska, Maďarska, Německé demokratické republiky a Sovětského svazu. Na našem území zůstali okupanti následných dvaadvacet let, když poslední sovětský voják opustil Československo až 27. června 1991.(color Fotočas)
Zdroj: https://jablonecky.denik.cz/.../foto-prvni-rudoarmejec...




Rytíř Rüdiger by se měl na náměstí vrátit, říká historik architektury Lukeš
.....................................
Vadí,
mi když se kádrují sochy, umělecká díla a jejich autoři, říká přední
český historik architektury Zdeněk Lukeš. Odborník tak reaguje na
vyostřenou debatu okolo případného návratu repliky kašny se sochou
bájného rytíře Rüdigera na Horní náměstí v Jablonci.
(color Fotočas)
Zdroj: https://www.idnes.cz/.../socha-rytir-rudiger-namesti..






1932 - Než postavili Metznerovu kašnu, stál rytíř Rüdiger dočasně na místě Rudolfa II.
(archiv Zbyněk Prokopič)








