Jablonné v Podještědí
Jablonné v Podještědí
Prastaré město historicky spojené s blízkým hradem Lemberkem (viz kresbu vlevp uprostřed). Kvodlibetová pohlednice odeslaná roku 1905 ukazuje celkový pohled i jednotlivé městské budovy. Dominantní stavbou je barokní chrám sv. Vavřince postavený v letec 1699-1729. Při příležitosti svatořečení sv. Zdislavy, která žila na Lemberku ve 13. stolet byl chrám povýšen papežem Janem Pavlem II. v roce 1995 na menší baziliku zasvěceno oběma světcům. Kromě chrámu je zobrazen vpravo i zámek Nový Falkenburk, který stojí přímo ve městě. Původní tvrz Berky z Dubé z let 1562-72 byla mnohokrát přestavován naposled roku 1901 průmyslníkem baronem Johannem Liebiegem. Morový sloup na nàměstí byl vztyčen roku 1686.
(autor příspěvku Jaroslav Beneš)
Jablonné v Podještědí v roce 1930
Tovární vila Franze Elstnera poblíž Mlýnského rybníka byla postavena v roce 1904 místním stavitelem Wilhelmem Sittem ze Zahradní uličky čp. 122 (nyní Zahradní ulička) podle jeho vlastního návrhu. Na arkýř byl umístěn štukový reliéf s ozubeným kolem a rodinným heslem: "Eintracht schafft Kraft!" - "Svornost vytváří sílu!"(zdroj: Renata Černá - Jablonné v Podještědí na starých pohlednicích, 2021)
Jablonné v Podještědí v roce 1904
Čtvrť
historicky nazývaná Sandberg s vlakovým nádražím. V popředí mechanická
tkalcovna synů Ignaze Gürtlera (nyní Preciosa a.s. — dolní závod) a
patrový dům čp. 375 obchodníka s vápnem Wenzela Pfeiffera.
zdroj: Renata Černá - Jablonné v Podještědí na starých pohlednicích, 2021
pohled z České vsi na Křížový kostel a ulice Alšova
archiv Jaroslav Slabý
školní budovy, které pamatuji. Česká škola u nádraží, zadní trakt radnice, bývalý pivovar, a Měšťanská. Foto : internet (autor François Hecht)
Jablonné v Podještědí - kino včera a dnes. Vzpomínám, jak se o něj staral pan Janus. Pamatuji na východoněmecký film Malý Muk promítaný v nedělním odpoledním dětském představení. V kině jsme každoročně hráli školní divadelní představení, které mistrně režíroval nejen pan učitel Hejlek, ale i pan Janus. Vzpomínky by vystačily na hodinová vyprávění. Ach jo Foto: internet François Hecht
Česká škola
čp. 453 v Heřmanické ulici krátce před slavnostním otevřením v roce 1930. Škola byla postavena firmou Karla Salače z Turnova za finanční podpory Ústřední matice školské v Praze. Prvním ředitelem školy se stal Bohumil Urban z Mladé Boleslavi.
Slavnostní otevření nové české školy se konalo 14. září 1930 pod patronátem poslance a zemského inspektora Jana Dubického, V den slavnosti se konal před školou promenádní koncert, průvod městem v národních krojích a koncert Kmochovy kapely z Kolína v sále místní Střelnice. Slavnosti se zúčastnilo přes 200 hostů.
Zdroj: Renata Černá - Jablonné v Podještědí na starých pohlednicích, 2021
Jablonné v Podještědí.
Vojenské posádky se vystřídaly celkem ve třech budovách, dnešních : Hotel Hvězda, Česká pošta a Policie ČR. Hotel je v současnosti zavřený, ale dobře udržovaný, v budově pošty jsou bytové jednotky no a o stavu budovy policie přilehlé ke Kapli sv. Wolfganga si udělejte obrázek sami Foto: internet (archiv François Hecht )
Všední život (daily life) - cca. 2015-2017
(foto Karel Šimon)
CESTA DO MĚSTA - JABLONNÉ V PODJEŠTĚDÍ,
město, kde Napoleon Bonaparte přespal a vychutnal si jeho krásy.
Kousek od hranic s německými sousedy stojí Jablonné v Podještědí. Město, které je úzce spjato s Havlem z Lemberka a sv. Zdislavou. Roku 1250 zde Zdislava nechala vystavět klášter zasvěcený dominikánům. Na jeho stavbě se údajně také podílela - pod rouškou tmy, aby na sebe příliš neupozorňovala .
Pod klášterem se nacházejí katakomby, které byly v nějakou dobu i v hledáčku StB (kdo nebo co spíš nebylo v jejich hledáčku!). Bazilika je momentálně bohužel z důvodu rekonstrukce uzavřená a tak se můžeme kochat krásnou barokní stavbou jen zvenku.
Roku 1369 dokonce Jablonné navštívil Karel IV., který už v minulosti nařídil kupcům používat obchodní cestu do Lužice vedoucí přes Jablonné. Kromě husitů, třicetileté války, několika morových epidemií, na které upomíná Morový sloup na náměstí, a ničivého požáru se přes Jablonné přehnal i Napoleon Bonaparte, ale město se ze všech těch ran dokázalo poměrně rychle vzpamatovat a pokračovalo v růstu. Velkou zásluhu na tom mělo i několik textilek. Dneska v Jablonném sídlí jedna z poboček Preciosa - ta místní vyrábí umělé kameny ze zirkonu
Sice tu nemají kino ani divadlo, ale zase tu mají pěkně akční městskou knihovnu, několik volnočasových klubů nebo Mokřady, které vznikly na místě původní skládky. A co víc, jsou hned vedle zámku Nový Falkenburk, ve kterém se nachází dětský domov a dodávají mu tak úplně pohádkový ráz. Mokřady jsou vůbec příjemným zpestřením - dřevěné chodníčky mezi vysokou trávou vás zavedou až k ještěrkovníku.
Výhledy si můžete dopřát přímo v centru města na vyhlídkové Pivovarské věži v místech bývalého kostela Narození Panny Marie (přes zimu bohužel uzavřená). Jablonné nabízí výletní okruhy přímo po městě a po okolí - projít se můžete ke Zdislavině studánce, k Zámek Lemberk, Bredovskému letohrádku, Sýpka Lemberk, kamennému kruhu Bezčasí nebo na druhou stranu ke zřícenině hradu Starý Falkenburk na vrchu Sokol nebo se projít mezi podstávkovými domy v Heřmanicích nebo Petrovicích.
Foto: Matyáš Gál, V.Hetver zdroj: Lužické a Žitavské hory - neobjevený klenot severu