Hemmrich a Oldřichovské hospody
Oldřichov v Hájích v roce 1926
osada Filipovka (Hemmrich), nahoře hostinec poblíž tunel, průhled osadou (v pozadí Lysé skály), dole železniční tunel na trati do Frýdlantě
zdroj: František Vydra, Vitalij Marek a Petr Prášil - Hrádecko — Chrastavsko na starých pohlednicích, 2005
Křižovatka Staré poutní cesty se železnicí - Hemmrich 1902
Přes sto roků stará pohlednice zobrazuje kraj zvaný Hemmrich. Je to lesnatý, skalnatý a kdysi i loupežnický kraj kolem Oldřichovského sedla, kterým od roku 1861 překračuje silnice z Mníšku u Liberce do Raspenavy hlavní hřeben Jizerských hor. Dlouhá staletí vedla přes sedlo jen Stará poutní cesta z Čech do Hejnic za zázračnou soškou Panny Marie. Hluboko pod sedlem si roku 1875 prorazila cestu Jizerskými horami do odlehlého Frýdlantského výběžku "železná dráha" 528 metrů dlouhým tunelem. Pohlednice ukazuje místo, kde Poutní cesta přicházející zleva překračuje železniční trať a stoupá doprava k Hejnicím. V hustém lese vlevo dole pod tratí se již tehdy ukrýval pomníček Zabitého mládence, postavený na památku neobjasněné vraždy šestnáctiletého učedníka Antonína Neumanna, který tudy šel v červenci 1825 z Liberce domů do Hejnic. Jeho pomníček zde stojí dodnes.
Oldřichov v Hájích v roce 1939 a 10.5.2001
V roce 1381 se v urbáři poprvé vyskytuje název "Ulrichsdorff", dnešní Oldřichov v Hájích. Není známo, zda toto pojmenování souvisí s prvními osadníky, či spíše s některým příslušníkem vrchnosti. Obyvatelé obce skryté v lesích nacházeli obživu při těžbě dřeva, pastevectví, lámání kamene a později s v místních továrnách. K většímu rozvoji vsi však došlo až v souvislosti s vybudováním silnice a železniční trati ve druhé polovině 19, věku, Vlak na zobrazených záběrech projíždí horní částí obce, nazývanou Filipka nebo též Hemmrich.
( zdroj: Jan a Šimon Pikousové - Otokar Simm - František Mrva - Petr Kurtin - Jizerské hory včera a dnes)
Zájezdní hostinec na Hemmrichu
Je škoda staletého hostince pod Oldřichovským sedlem! Shořel roku 1934, přesně dvě stě let poté, co se do tohoto domu, tehdy rychty č.p. 4, nastěhoval první známý rychtář Christoph Semdner, a týž rok, kdy tato horní část Oldřichova v Hájích zvaná lidově Hemmrich byla úředně nazvána Filipka po majiteli panství Philippu Josefu Gallasovi. Rychtář dům koupil od vdovy po jeho staviteli Georgu Hildebrandtovi, protože bylo rozhodnuto, že rozlehlý Oldřichov bude mít rychtáře dva. Na pohlednici odeslané roku 1899 vidíme i nápis Stallung, tedy stání pro koně, a ve dveřích hostince možná stojí tehdejší majitel Josef Herbig. Hostinec stál pod zastávkou železniční trati z roku 1875. Stará zastávka shořela 21. října 1903, dnešní malé "nádraží" bylo postaveno v září následujícího roku. Na kresbě v kruhu právě vjíždí vlak do nedalekého tunelu, kterým železniční trať překonává hlavní hřeben Jizerských hor.
Hemmrichschänke, dříve významná restaurace, 16. 9. 1779 zde odpočíval císař Josef II. Restaurace později shořela, dnes na místě stojí Sokolovna. Zdroj: Archiv pana Petra Kurtina.
Oldřichov v Hájích v roce 1903 a 4.5.2003
Horní část Oldřichova v Hájích se odedávna nazývá Hemmrich. Ve třicátých letech 18. století byla ale zdejší skupina chalup oficiálně přejmenována po hraběti Philippu Josefu Gallasovi na Philippsgrund, dnešní Filipku. Kolem roku 1735 byla ve stavení číslo čtyři, postaveném jakýmsi Georgem Hildebrandtem již v roce 1726, zřízena rychta. V témže objektu se nacházela i nejstarší oldřichovská krčma, zvaná Hemmrichschenke. Stala se oblíbenou zastávkou povozníků, dřevařů i turistů, V roce 1934 oblíbený šenk k lítosti všech shořel; dnes na jeho místě najdeme restauraci Sokolovna.
Hemmrichschänke, dříve významná restaurace, 16. 9. 1779 zde odpočíval císař Josef II. Restaurace později shořela, dnes na místě stojí Sokolovna. Zdroj: Archiv pana Petra Kurtina.
Endler ´s Gasthaus
V
oldřichovské části Görsbach vznikl hostinec až počátkem osmdesátých let
19.století, zřídil jej ve svém domě na začátku Vysoké cesty roku 1883
Franz Endler. Hostinec zanikl po 2.světové válce. V domě provozoval svou
činnost také syn majitele, Franz Endler přírodní léčitel a homeopatik,
který byl známý svými úspěchy při léčbě široko daleko. (autor příspěvku Lukáš Suchomel)
Kde všude byly v Oldřichově hospody?
Začněme rychlým shrnutím podle kroniky A. F. Resslera: Nejstarší je zřejmě hospoda v bývalém čp. 6 (původní rychta, později Slachův statek, objekt již nestojí), dále kronika zmiňuje: "Hemmrichschänke" (1726, dnešní Sokolovna), "U modrého klobouku" (1783, čp. 140, provoz skončil 1875), "U Jasanu" (1884, po válce přezdívaná "Korčárna", dům zbořen koncem 50. let), "Vereinshalle" (1861, Spolková hala, dnešní Beseda, čp. 54), "U Lesního zámku" (1866, čp. 180), hostinec v čp. 1 (1869), "U klidného pijáka" (1876, čp. 113, dnes v majetku Sokola, jsou zde mimo jiné kabiny hráčů fotbalu), "U Slunce" (1879, čp 191, přestěhováno z čp. 95), "U Špičáku" (1881, čp. 43), Endler 's Gasthaus (1883, čp. 248). Nedatovány jsou podniky "U Tunelu" (zbořené, blízko čp. 11 na Filipce), "U Vodopádu" (na Pilách, čp. 242), "U Zastávky" (čp. 343). Pohostinství bylo i v dnes již zbořených domech čp. 103 a 91. Ve druhé polovině 20. století ve vsi fungovala pouze Beseda a Sokolovna, později přibyla hospoda "U Kozy" v Oldřichovském sedle a na rozhraní Mníšku s Oldřichovem také dnes již uzavřená pizzerie. V současnosti jsou v Oldřichově čtyři hospody: Restaurace Beseda, Sokolovna, U Kozy a nově restaurace Františka Dřevínka v čp. 149.
Dnešní Beseda, již zaniklá Korčárna a hospoda
"U Lesního zámku" neboli "Wünschův hostinec" (Na Pilách, čp. 180) byly
z místních restaurací největší. Z nich je dnes v provozu pouze
restaurace Beseda. Korčárnu ještě někteří pamatují a vzpomínají na zábavy.
Budova byla opuštěna ve druhé polovině padesátých let. Spolu s dalšími
chátrajícími domy byla koncem padesátých let zbourána vojáky. Hostinec
U Lesního zámku stojí Na Pilách dodnes. V současné době slouží
k bydlení. Zajímavé je, že budova byla postavena podle stejných plánů jako
Beseda.
Bývalá hospoda U Lesního zámku, později pionýrský tábor a ještě později sklad zdravotnického materiálu. Fotografie dokumentuje stav objektu koncem sedmdesátých let 20. století. Zdroj: Kronika obce Oldřichov v Hájích.
Hospoda "U Lesního zámku" na staré pohlednici. V tomto vyobrazení vynikne podoba s restaurací Beseda (Vereinshalle) - obě budovy byly postaveny podle stejných plánů. Zdroj: Archiv pana Petra Kurtina.
Restaurace Beseda, 1912. Zdroj: Archiv paní Renate Beck Hartmann z Mnichova, Vereinshalle patřila v té době jejím předkům.
Vereinshalle na starých pohlednicích. Zdroj: Archiv pana Petra Kurtina.
Beseda na fotografii z roku 1961. Zdroj: Archiv paní Renate Beck Hartman.
Restaurace Beseda, 70. léta 20. století. Fotografie dokumentuje změny vnějšího vzhledu objektu ve dvacátém století. Zdroj: Kronika obce Oldřichov v Hájích.
Beseda na starých pohlednicích. Zdroj: Archiv pana Jiřího Komberce.
Beseda na snímcích z roku 1995. Zdroj: Kronika obce Oldřichov v Hájích.
Vereinshalle, neboli dnešní Beseda, si
v základních obrysech zachovala svou původní podobu.
Na dětství v Besedě vzpomíná pan František Halíř,
jehož rodiče v hospodě pracovali. Rodina bydlela v bytě v 1.
patře. "V hospodě jsme končili v devětasedmdesátém, osmdesátém. Bylo
tam ještě řeznictví, co je dnes pekárna pana Kukly. Tam, co peče, byl příručák
a bourárna a vedle bylo řeznictví. Vzadu byla udírna a velká chladírna. My byly
hospodské děti, bydleli jsme v bytě v 1. patře hospody. Mě hospoda
nebavila, ale brácha, ten tam mohl být denně s těma dědkama. Já jsem
nepil, dodneška nepiju a nekouřím. Museli jsme pomáhat: Ráno uklízet, nosit
uhlí, štípat dříví. Nosili jsme uhlí do těch velkých kamen na sále. Spousta
práce. Ráno, dřív než se šlo do školy, jsme museli umýt nádobí. Chlapi tehdy
pili kafe s rumem a to bylo hrníčků. No a vařilo se, táta dělal
i jídlo."
Původní latríny hrají hlavní roli v historce,
kterou vyprávěl pan František Halíř: "Co jsou dnes záchody, tam se chodilo
zadem ven a tam byly latríny. Když byly zábavy, byly ženské chudáci, byl to
hrozný vidrholec. Jednou tam byl nějaký úchyl z Jablonce, chodil na zábavy
a zezadu těch latrín vyboural prkna. Když šla ženská čůrat, tak jí sáhl na
zadek. To byste museli vidět, jak ženské z těch latrín lítaly. Nemohli ho
chytit, až po nějaké době na něj udělali zátah. Měl tam někde schované auto.
Byl to normálně ženatý chlap, měl děti. Ti mu tenkrát dali, málem ho
přizabili."
Nové záchody se stavěly v roce 1972. Stavělo se
o sobotách a o nedělích.
Starší podobu společenského sálu Besedy popisuje pan
Josef Grünhut: "Když se vejde do sálu, na levé straně byl balkonek, dole to
bylo také zvednuté, nebylo to až ke stěně. Tam hrávala kapela, byly tam schody.
Pamatuji si, že tam byla kachlová kamna, pak nafťáky."
Beseda zažila velkou rekonstrukci na konci devadesátých let 20. století.
Fotografie z rekonstrukce Besedy na konci devadesátých let 20. století. Zdroj: Kronika obce Oldřichov v Hájích.
Sál Besedy po rekonstrukci - diskotéka. Zdroj: Archiv pana Josefa Svobody.
V roce 2014 byl občany vymalován sál Besedy. Zdroj: Archiv Živa v Hájích z.s.
Když se sejdou Oldřichováci, rádi se dohadují, kde přesně stávala hospoda "U Tunelu". K tomu vypráví Janouškovi: "U tunelu? To bylo vlastně vedle našeho baráku. Byl to obrovský dům dvacet krát deset metrů. Zbyla jen část, dvě okna. Zbytek rozhrnuli dolů, jak to tady bourali vojáci na konci padesátých let."
Filipka, hospoda U Tunelu na starých pohlednicích. Dnes zbořena, poblíž stojí dům manželů Janouškových čp. 310. Zdroj: Archiv pana Petra Kurtina.
Dále uvádíme několik starých pohlednic a fotografií, na kterých jsou zachyceny oldřichovské hostince.
V čp.43 býval hostinec "U Špičáku", starší fotografie domu, v době pořízení snímků zde již hostinec nebyl. Zdroj: Archiv pana Milana Nýdrleho.
V domě čp. 343 býval kdysi hostinec "U Zastávky". Snímky jsou z konce padesátých let a z let osmdesátých (hostinec zde již tou dobou nebyl). Zdroj: Archiv pana Radime Šarapatky.
Několik fotografií bývalé Hausmanky, dnes hospody U Kozy.
Hostinec "U Kozy". Zdroj: Archiv pana Eduarda Heindorfera.
zdroj:https://oldrichovskepribehy.blogspot.com/2015/11/o-hospodach.html?m=1&fbclid=IwAR0z7x0rcS5e9gB3R-pABWXeOqXk_2-ldDNO7CnSHNCPHMmuKL_V5kDat9Y
Hausmanka U Kozy / Jaro 2023
Něco se chystá... Více v časopisu Krkonoše - Jizerské hory
foto Petr Bíma