Anenské náměstí

Merkur





KRÁSA původního interiéru kavárny HOTELU MERKUR
😯 (color Fotočas) ---------
HOTEL MERKUR Dalším významným střediskem života jabloneckých Čechů se stal Merkur. Tento ryze český hotel byl postaven roku 1930 dle projektu pražského architekta Františka Jandy. Stavitelem byl Karel Pokorný z Mnichova Hradiště a stavebním dozorem byl pověřen Albert Vosátka z Velkých Hamrů. Merkur se stal filiálkou Okresní hospodářské záložny v Železném Brodě. Nacházela se zde též vyhlášená kavárna s restaurací a Češi se tady scházeli i v těžkých dobách okupace. Po roce 1948 byl znárodněný Merkur spravován Bytovým podnikem. Místo zde našla závodní jídelna, byty i různé obchody a služby. Budova, která dříve byla významnou dominantou Anenského náměstí, bez údržby zchátrala natolik, že byla v roce 1987 odstřelena. Nový hotel stejného jména a na tomtéž místě již významu původního zařízení nikdy nedosáhl. zdroj: české hostince/Jablonec n.N


Anenské náměstí | Jablonec nad Nisou - Centrum




1987 - JABLONECKÝ MERKUR KONČÍ
.Český kapitál se v Jablonci příliš neprosadil a výjimkou potvrzující pravidlo je palác Merkur. Investorem byla Okresní hospodářská záložna se sídlem v Železném Brodě. Autorem atypické budovy na segmentovém půdorysu byl pražský architekt František Janda a jablonecká stavba, ovlivněná funkcionalismem, představuje jeho nejprogresivnější stavbu. Nárožní parcelu na Anenském náměstí architekt využil pro rozložitou, kaskádovitě komponovanou elegantní zaoblenou stavbu, s fasádami členěnými rastrem velkoformátových oken. Dominantním prvkem bylo mohutné předsazené restaurační podlaží, ohraničené dvojicí drobných rizalitů. Přízemí bylo z valné většiny vyhrazeno záložně a byla zde i trojice obchodů, situovaných do Kostelní ulice. V patře se nacházela rozlehlá restaurace s kavárnou, jedna z nejmodernějších v tehdejším Jablonci a zbylá podlaží byla obytná. Na každém se nacházely 4 byty, dva malé dvoupokojové vždy ve střední části domu a po stranách větší, třípokojový byt. Svou koncepcí měla jablonecká stavba poměrně blízko k o něco mladšímu hotelu Cristal v Železném Brodě, financovanému stejným investorem (1939-42). Po roce 1948 budova zchátrala natolik, že byla v roce 1987 odstřelena a její místo zaujal stejnojmený hotel, který nicméně svými robustními, utilitárními formami narušil tuto část města.(color Fotočas)



JAK SE MERKUR "DOŽIL" pouze 55 let. díky opatrovnictví socialistickým 💩režimem. ----------------------- Budova postavena v roce 1932 !! Po roce 1948 byl znárodněný Merkur spravován Bytovým podnikem. Místo zde našla závodní jídelna, byty i různé obchody a služby. Budova, která dříve byla významnou dominantou Anenského náměstí, bez údržby zchátrala natolik, že byla v roce 1987 odstřelena. 1987-1932 = 55 let !







