Památník na dnešním "Horním náměstí"
H I S T O R I E památníků na dnešním "Horním náměstí" v Jablonci n/N.
Po
stržení Rüdigera zůstal kamenný podstavec původní kašny prázdný. Byl
pak pravidelně využíván pro politické poutače a hesla během prvomájových
oslav.
V roce 1953 vznikla zvláštní komise pro vybudování památníku Rudé armády, který měl být odhalen při příležitosti 10. výročí osvobození ČSR. "Mělo ho tvořit sousoší vojína, ženy a partyzána, které by vyjadřovalo vděčnost našeho lidu sovětské armádě za naše osvobození a její připravenost k aktivní obraně našich zemí," zavzpomínal před více než deseti lety dnes už zesnulý jablonecký patriot a historik Václav Vostřák.
Návrh, aby sousoší stálo na podstavci původní kašny, byl zamítnut. Jednání o úpravě celého náměstí se protahovalo a původní termín se nakonec nestihl. V roce 1956, tedy rok po výročí, dospěli soudruzi ke změně názoru: "Vzhledem k nynější politické a finanční situaci a s vyhlídkou na světový mír, bude památník tvořit jedna postava sovětského vojáka beze zbraně, s čapkou v ruce."Socha byla zhotovena podle návrhu jabloneckého akademického sochaře Karla Pešata a k jejímu slavnostnímu odhalení došlo 7. listopadu 1957. Pomník pak stál na svém místě až do vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Hned první den - 21. srpna 1968 - byl pískovcový voják stržen a zničen. Znovu zde zůstal prázdný a tentokrát i popsaný podstavec.
Ten byl použit pro postavení nového a zatím posledního pomníku, který byl odhalen 9. května 1971.
Sovětský voják v typickém postoji se samopalem, kyticí šeříku a holčičkou v náruči byl dílem akademického sochaře Aloise Hubičky, ředitele jablonecké umělecko - průmyslové školy. Později vytesal neznámý autor na druhou stranu podstavce s nápisem květen 1945 ještě srpen 1968. "Po sametové revoluci se začal voják - jakoby symbolicky - naklánět dozadu a hrozilo nebezpečí jeho zřícení. Proto byl sejmut a i s podstavcem uložen," doplnil Vostřák. Socha je uložená v prostorách jabloneckých komunálních služeb, později se z místa odstranil i mohutný podstavec.
Hranice Československa překročila vojska Varškavské smlouvy v noci z 20. na 21. srpna 1968. Okupace se účastnily armády Bulharska, Maďarska, Německé demokratické republiky a Sovětského svazu. Na našem území zůstali okupanti následných dvaadvacet let, když poslední sovětský voják opustil Československo až 27. června 1991.(color Fotočas)
Zdroj: https://jablonecky.denik.cz/.../foto-prvni-rudoarmejec...
Rytíř Rüdiger by se měl na náměstí vrátit, říká historik architektury Lukeš
.....................................
Vadí,
mi když se kádrují sochy, umělecká díla a jejich autoři, říká přední
český historik architektury Zdeněk Lukeš. Odborník tak reaguje na
vyostřenou debatu okolo případného návratu repliky kašny se sochou
bájného rytíře Rüdigera na Horní náměstí v Jablonci.
(color Fotočas)
Zdroj: https://www.idnes.cz/.../socha-rytir-rudiger-namesti..
1932 - Než postavili Metznerovu kašnu, stál rytíř Rüdiger dočasně na místě Rudolfa II.
(archiv Zbyněk Prokopič)
O jabloneckých sochách
Původní název prostoru dnešního Horního náměstí Kalvarien Berg
souvisel s tím, že sem vedla křížová cesta, která končila u sochy Jana
Nepomuckého a u zázračné studánky. V blízkosti se nacházel i v pořadí
druhý jablonecký hřbitov. Před jeho zdí stál "Obelisk veteránů s
rakouskou císařskou korunou, který připomínal oběti prusko-rakouské
války z roku 1866. Pomník byl odstraněn ve 20. letech minulého století.
V
roce 1923 se tehdejší starosta Karl R. Fischer zasadil o to, aby byla
pro Jablonec zakoupena socha rytíře Rüdigera z Bechelaren, bájné postavy
německé mytologie. Jejím autorem byl profesor vídeňské
umělecko-průmyslové školy Franz Metzner, který ji původně vytvořil pro
hlavní město monarchie. Fischer měl představu, že skulptura bude
umístěna na Starém trhu, což ale nebylo bez předchozí přípravy možné.
Proto se pro ni našlo provizorní místo v parčíku pod kostelem sv. Anny,
kde stál volný podstavec po soše Josefa II. odstraněné v roce 1919.
Pro konečné umístění sochy Rüdigera se pak dlouho hledalo vhodné místo. Nalezeno bylo až s dokončováním stavby kostela Nejsvětějšího srdce Ježíšova na dnešním Horním náměstí. Postavení díla se ujal stavitel kostela Josef Zasche, jelikož Metzner byl v té době již po smrti. Pro urbanistické řešení navrhl Zasche námět kašny uvažovaný již pro původní vídeňské využití.
Zakoupení díla za 250 tisíc korun, vytvořeného na základě dochovaných plánů berlínským sochařem Schlosserem, bylo schváleno městským zastupitelstvem v roce 1930.
Žulové díly dovezené z Berlína byly sestaveny místními odborníky a potom na ně byl umístěn 2,9 metrů vysoký bronzový Rüdiger. Celková výška kašny nakonec dosáhla přes 6 metrů.
Patnáct let byla Rüdigerova kašna dominantou Průmyslového náměstí (nynější Horní náměstí). Po skončení druhé světové války se znovu odstraňovalo vše staré a "nepřátelské". V noci ze 14. na 15. června 1945 byla socha stržena a vláčena za nákladním autem až před radnici. Byla označena nápisem "Rüdiger se hlásí jako antifašista Národnímu výboru".
K 1. květnu 1958 převzala dílo Národní galerie v Praze, která je později prodala do německého města Kaufbeuren/Neu Gablonz.
Tam kašnu s pomníkem Rüdigera 30. července 1970 znovu slavnostně odhalili.
Po stržení Rüdigera zůstal kamenný podstavec původní kašny prázdný. Byl pak pravidelně využíván pro politické poutače a hesla během prvomájových oslav. V roce 1953 byla ustavena zvláštní komise pro vybudování památníku Rudé armády, který měl být odhalen při příležitosti 10. výročí osvobození ČSR. Mělo ho tvořit sousoší vojína, ženy a partyzána, které by vyjadřovalo vděčnost našeho lidu sovětské armádě za naše osvobození a její připravenost k aktivní obraně našich zemí.
Návrh, aby sousoší stálo na podstavci původní kašny, byl zamítnut. Jednání o úpravě celého náměstí se protahovalo a původní termín nakonec nebyl dodržen. V roce 1956, tedy již rok po výročí, dospěli soudruzi ke změně názoru: "Vzhledem k nynější politické a finanční situaci a s vyhlídkou na světový mír, bude památník tvořit jedna postava sovětského vojáka beze zbraně, s čapkou v ruce."
Socha byla zhotovena podle návrhu jabloneckého akademického sochaře Karla Pešata a k jejímu slavnostnímu odhalení došlo 7. listopadu 1957. Pomník pak stál na svém místě až do vpádu vojsk Varšavské smlouvy do naší země. Hned první den - 21. srpna 1968 - byl pískovcový voják stržen a zničen.
Znovu zde zůstal prázdný a tentokrát i popsaný podstavec. Ten byl použit pro postavení nového a zatím posledního pomníku, který byl odhalen 9. května 1971. Sovětský voják v typickém postoji se samopalem, kyticí šeříku a "zdvihací" holčičkou byl dílem akademického sochaře Aloise Hubičky, ředitele zdejší umělecko-průmyslové školy. Později vytesal neznámý "autor" na druhou stranu podstavce s nápisem "květen 1945" ještě "srpen 1968". Po sametové revoluci se začal voják - jakoby symbolicky - naklánět dozadu a hrozilo nebezpečí jeho zřícení. Proto byl sejmut a i s podstavcem uložen.
Likvidace soch z jakýchkoliv důvodů není dobrá a možná by pomohla větší rozvaha již při jejich stavění. Snad se jednou dočkáme lepšího řešení tohoto prostoru.
Václav Vostřák
S použitím knihy Kapitoly ze stavebního vývoje Jablonce nad Nisou, 2004.
Na
snímku jsou zachyceni příslušníci tehdejší čs tzv. Horské pěchoty, což
byla elitní součást pozemních vojsk tehdejší čs.armády. Horská pěchota
byla převážně dislokována na území Slovenska, v horských oblastech.
Původně byla organizována v 1. a 2. Horské brigádě, později v 1. a 2.
Horském pluku. Ve 30. letech byly tyto útvary rozděleny do 12
samostatných praporů. Příslušníci horské pěchoty nosili červené
nárameník a červené výložky na klopě. Ten znak co mají na výložkách,
není znakem pohraniční stráže, ale jde o znak letícího sokola s lipovou
ratolestí. Při zběžném pohledu, na méně kvalitní fotografii, a nebo z
dálky, to může zdánlivě připomínat psí hlavu, ale není tomu tak. Horská
pěchota jinak plnila běžné úkoly pěších vojsk, avšak se zvláštním
zaměřením na boj v horském prostředí a s ohledem na zvláštnosti a
náročnost výcviku se jednalo vskutku o elitní vojsko. Speciálně k
ochraně státních hranic však určena nebyla. (komentář Fotočas Mirek)