Frýdštejn





































"HRAD FRÝDŠTEJN"
Hlavní dominantou a nejlépe zachovalou částí hradu je velká hradní věž, postavená na nejvyšším skalisku. Měří 15 m, její průměr je 9 m a má dvoumetrovou tloušťku zdiva. Zatímco hlavní věž odolává času, někdejší dřevěné hradní stavby zmizely zcela a hradební zdi jsou zachovány již jen částečně. Do měkkého pískovce bylo vyvrtáno mnoho světniček a sklepů. Jedna ze světniček sloužila jako kaple. Filmovala se zde pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci.
(foto Jan Bavor)

Frýdštejn.
Poslední den letošní zimy !!!Hrad zavřený, ale plné parkoviště aut.



HRAD FRÝDŠTEJN
Frýdštejn je zřícenina hradu ležící v obci Frýdštejn u Malé Skály v okrese Jablonec nad Nisou.Dominantou hradu je velká hradní věž, postavená na nejvyšší pískovcové skále, odkud je vidět na celé údolí. Věž je 15 metrů vysoká, v průměru má 9 metrů a zdivo má sílu 2 metry.
HISTORIE
Pojizeří bylo od 13. století majetkem Markvaticů. Roku 1363 jsou zmiňováni jako majitelé oblasti kolem Hodkovic páni z Dražic a roku 1376 Jan II. z Bibrštejna, rod Bibrštejnů sídlící ve Frýdlantu tedy stál pravděpodobně u vzniku hradu. První zmínka o Frýdštejně pochází z roku 1385, záznamy z toho roku zmiňují Bohuňka Puklíce z Frýdštejna. Okolo roku 1400 byl hrad v držení rodu Kamenců ze Střížovic a Čakovic.
Na začátku 15. století se majitelem panství stal Bohuš z Kováně. Roku 1432 byl hrad obléhán husity v čele s Otou z Lozy a Janem Čapkem ze Sán. Katolík Bohuš z Kováně nejprve uzavřel s husity dohodu, později konvertoval a roku 1448 pomáhal Jiřímu z Poděbrad při dobývání Prahy. Po Bohušově smrti roku 1460 spravoval panství Jan Zajíc z Hazmburka. Poté se zde vystřídalo několik majitelů. Roku 1489 vlastnil hrad Jiří Berka z Dubé, roku 1498 Vilém Zub z Landštejna, pak Jan Dubecký z Dubče a po roce 1508 Jan Chvalovský z Ledec.
V
roce 1540 koupil hrad a frýdštejnské panství Jan z Vartenberka, který
Frýdštejn připojil k rozsáhlému vartenberskému panství. Adam z
Vartenberka se účastnil odboje českých stavů proti králi Ferdinandu I., a
proto ztratil roku 1547 některé své statky včetně Frýdštejna a Českého
Dubu. Obě panství od krále odkoupil Jan z Oprštorfu. Jan si však za své
sídlo zvolil Český Dub a frýdštejnské panství postupně rozprodal, čímž
zanikl význam frýdštejnského panství i Frýdštejna jako strážního hradu.
Oppersdorfové
v roce 1591 neobyvatelný hrad s panstvím prodali Zikmundu II.
Smiřickému ze Smiřic. Po pánech ze Smiřic získal panství roku 1623
Albrecht z Valdštejna. Po Valdštejnově smrti získal panství císařský
plukovník hrabě Jan Ludvík Isolani. Jedna z Isolaniho dcer odkázala
panství katolické církvi, v jejímž držení zůstalo panství až do roku
1838, kdy se dostalo do vlastnictví Kamila Rohana.
Hrad je přístupný od roku 1892, kdy ho od tehdejších majitelů - rodu Rohanů - koupil turnovský okrašlovací spolek. Dnes je hrad majetkem obce Frýdštejn.
(zdroj: Wikipedia)



Za úplňku na Frýdštejn aneb pohledem létajícího ševce - Možná nějak takto viděl místo přistání létající švec, když letěl v pohádce za princeznou. Alespoň jsem se tak pokusil jeden z nejkrásnějších hradů Českého ráje vyfotit. Zároveň je to další kousek do mé série východů Měsíce v úplňku. Byla to rychlovka. Vyrazil jsem asi v 16:10 od domu, Měsíc se začal za Vranovským hřebenem vynořovat asi o 40 minut později. Mezitím jsem musel dorazit na Frýdštejn, zaparkovat na parkovišti pod hradem, vyběhnout nahoru a doběhnout na vhodné místo, které jsem si předtím naplánoval jen tak nahrubo. To pravé místo bylo vzdálené ještě asi kilometr přes údolí. Ale myslím, že se vyplatilo. Jasněnka: "Kde ses tu vzal?" Jíra: "Ale letím náhodou kolem a něco mi blejsklo do očí. Tak jsem si říkal, co to asi může být za krásu. Jak jsem tě viděl, tak jsem, tak jsem to, no."
(napsal a fotil Marian Kábele)

